Jak leczyć polipy?

Polip to narośl, która może pojawić się w wielu różnych miejscach, np. w gardle, w nosie, na szyjce macicy, w żołądku lub w jelicie. Początkowo nie daje żadnych objawów, jednak narastając zaczyna wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Poniżej znajdziesz opis poszczególnych rodzajów polipów wraz z objawami, jakie im towarzyszą. Dowiesz się też jak leczy się polipy w zależności od miejsca, w którym się pojawiły.

Niepokojące objawy

Narośle tego typu długo nie dają objawów. Należy zwrócić uwagę na krwawienia (z nosa, ucha, odbytu), niemijający kaszel i chrypkę (mogą świadczyć o polipie strun głosowych).

Niepokojące są również: biegunki, problemy z wypróżnianiem, gazy, ciemne stolce (polip jelita grubego). Konsultacji z lekarzem wymagają również krwawienia w środku cyklu (mogą pochodzić z polipa na szyjce macicy).

Polip w nosie

Zdarzyć się może u osób z przewlekłym zapaleniem zatok, nieżytem nosa, u alergików (często uczulonych na aspirynę), chorych na astmę. Narośl ta może być też skutkiem ciągłego stosowania kropli do nosa. Jej obecność sygnalizuje częste kichanie, zatykanie się nosa, upośledzenie węchu i smaku, chrapanie.

Nieleczony polip może zrogowacieć i zniekształcić nos zewnętrzny, dlatego należy jak najszybciej wybrać się do laryngologa. Oglądając nos wziernikiem stwierdzi, co jest przyczyną dolegliwości. Jeśli okaże się, że jest to polip, lekarz wdroży leczenie glikokortykosteroidami. Niekiedy konieczna jest operacja – polipy usuwa się metodą endoskopową.

Polip w uchu

Może mieć różny kształt – okrągły, podłużny. Najczęściej nie boli, niekiedy może krwawić. Nawet jeśli polip nie daje żadnych objawów, może zatkać przewody słuchowe i wywołać stan zapalny. Dlatego lepiej go usunąć. Po operacji pacjent powinien być pod kontrolą laryngologa, gdyż polipy mają tendencję do nawrotów.

Badania pozwalające wykryć polipy

Istnienie polipa można potwierdzić, wykonując zwykłe badanie wziernikowe – tak najczęściej wykrywane są polipy w nosie, w uchu, w jamie ustnej, w odbycie, na szyjce macicy.

Narośle usytuowane na strunach głosowych stwierdza się na podstawie laryngoskopii, w zatokach – również metodą endoskopową.

Natomiast polipy w jamie macicy stwierdza się na podstawie badania USG.

Polipy w końcowym odcinku jelita grubego wykrywa się podczas wziernikowania per rectum (przez odbyt), a jeśli konieczna jest diagnostyka innych fragmentów jelita, wykonuje się kolonoskopię. By wcześnie wykryć polipy i móc wdrożyć terapię, warto profilaktycznie wykonać kolonoskopię, gdy ukończymy 45-50 lat. Osoby, u których w rodzinie występowały nowotwory jelita grubego, pierwsze badanie kolonoskopowe powinny wykonać nawet wcześniej, po konsultacji ze swoim lekarzem.

Usuwanie polipów

W wielu klinikach polipy zlokalizowane w nosie, wewnątrz ucha, na strunach głosowych, czyli wszystkie te, do których możliwy jest bezpośredni dostęp z zewnątrz, chirurg usuwa metodą laserową. Cięcie laserem jest bardziej precyzyjne niż skalpelem, nie ma też bezpośredniego kontaktu z operowaną tkanką, a więc zmniejsza się możliwość zakażenia i powikłań pooperacyjnych.

Coraz więcej zwolenników zdobywa też urządzenie o nazwie shaker. Przypomina ono cieniutki długopis o średnicy od 2,5 do 3,5 mm, który wsysa polip w całości, zostawiając tylko niewielka bliznę.

Jeśli masz skłonność do polipów, często rób badania kontrolne. Rzuć palenie i dbaj o zdrową dietę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama