Reklama

Jak leczyć migotanie przedsionków?

Zdrowe serce bije równo. Gdy zwalnia lub przyspiesza – bije niemiarowo – mamy do czynienia z arytmią. Najczęstszym jej rodzajem jest migotanie przedsionków. To szybkie, chaotyczne skurcze przedsionków serca – prawego i lewego. Ich częstotliwość może wynosić od 350 do 700 na minutę. Migotanie przedsionków może pojawiać się nagle i ustępować samoistnie. Określane jest wtedy jako napadowe. Ale zdarza się, że trwa przewlekle. To przetrwałe migotanie przedsionków. Do powrotu normalnego rytmu serca potrzebne są leki lub wstrząs elektryczny tzw. kardiowersja. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej lektury.

Reklama

Leki antyartymiczne

Leczenie samej arytmii polega na przywróceniu prawidłowego rytmu serca i jego utrzymaniu. Można to osiągnąć dzięki lekom antyarytmicznym. Niektórzy muszą przyjmować je na stałe, by zapobiec kolejnemu napadowi migotania. Gdy ataki pojawiają się sporadycznie, lekarz może przepisać tzw. pigułkę w kieszeni. Taki lek trzeba nosić przy sobie i zażyć podczas wystąpienia migotania, co pomoże je przerwać.

Kardiowersja elektryczna

Aby umiarowić pracę serca, stosowana jest też kardiowersja elektryczna. Zabieg jest bezpieczny, odbywa się w szpitalu. Po krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym puszczany jest przez serce impuls elektryczny o małej sile, który ma przywrócić normalny rytm serca. Jeśli to nie przyniesie efektu, można go powtórzyć.

Kardiowersja farmakologiczna

Lekarz może zlecić też kardiowersję farmakologiczną, czyli doustne lub dożylne podanie leku antyarytmicznego. Jednak skuteczniejsza i bezpieczniejsza jest kardiowersja elektryczna. Oprócz leków w utrzymaniu właściwego rytmu serca ważne jest też rzucenie palenia, unikanie alkoholu i stresu.

Ablacja

Gdy kardiowersja nie przynosi efektów, lekarz może rozważyć przezskórny zabieg ablacji. Obecnie stosuje się dwie metody. Ablacja RF – polega na wprowadzeniu, często przez żyłę udową, elektrody do serca, przez którą przepływa prąd o częstotliwości fal radiowych (RF). Wysoka temperatura niszczy obszar serca będący źródłem arytmii. Krioablacja – to zabieg, podczas którego tkanki serca odpowiadające za arytmię są niszczone niską temperaturą. Elektroda wprowadzona do serca jest schładzana do temperatury około -70°C i wymraża wadliwe tkanki

Leki przeciwzakrzepowe

U osób z migotaniem przedsionków prawdopodobieństwo udaru jest nawet pięciokrotnie wyższe niż u zdrowej osoby. Jeśli zagrożenie jest wysokie, zleca się przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, czyli rozrzedzających krew. Minimalizują one ryzyko tworzenia się skrzepliny, zapobiegając udarowi. Od dwóch lat na polskim rynku dostępne są już leki przeciwzakrzepowe nowej generacji, niewymagające okresowego badania krzepliwości krwi ani przestrzegania diety. Niestety, na razie nie są refundowane.

Zasady, których należy przestrzegać w trakcie leczenia

Gdy mamy zdiagnozowaną arytmię serca i bierzemy leki, pamiętajmy o kilku zasadach.

Zażywając leki przeciwzakrzepowe, wykluczmy z diety takie zioła, jak np. miłorząb japoński, żeń-szeń, rumianek, dziurawiec, szałwia, arnika, mniszek.

Lepiej też nie jeść za dużo bigosu, brukselki, kalafiora i karczocha, bo warzywa te zawierają witaminę K, sprzyjającą krzepnięciu krwi.

Przy napadzie można wypić szklankę chłodnej wody lub zwilżyć zimną wodą twarz. Pijmy wodę mineralną na co dzień podczas upałów. Pozwala uzupełnić cenne pierwiastki – elektrolity, m.in. potas, magnez, które tracimy wraz z potem. Ich utrata sprzyja napadowi migotania przedsionków.

Wskazówki

* Wskaźnik INR. Osoby leczące się, co 4 tygodnie powinny wykonać badanie krzepliwości krwi. To oznaczenie tzw. wskaźnika INR. Jego wynik ocenia skuteczność kuracji. Prawidłowy poziom INR to 2-3. Wynik poniżej 2 zwiększa ryzyko udaru. Krew do badania pobiera się jak przy morfologii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama