Reklama

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową kolana?

Główną przyczyną kłopotów ze stawami kolanowymi, które mają tysiące Polaków, jest choroba zwyrodnieniowa. Dochodzi do niej także w stawach biodrowych, w kręgosłupie oraz w stawach rąk i nóg. Co robić, gdy dolegliwości nie ustępują nawet po maściach i żelach? Nie załamywać się. Istnieją inne sposoby leczenia choroby zwyrodnieniowej kolan. Jakie? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Terapia przeciwbólowa

Ma na celu zlikwidowanie bólu i stanu zapalnego. Takie działanie mają niesterydowe leki przeciwzapalne. Stosuje się je przez 2-3 tygodnie. Jednak długotrwałe ich zażywanie może prowadzić do uszkodzenia śluzówki układu pokarmowego, układu krwiotwórczego i funkcji nerek. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Konieczne sterydy

Gdy tabletki nie likwidują objawów choroby, reumatolog może zdecydować się na podanie zastrzyków, które wprowadzają lek (glikokortykoid) prosto do szpary stawowej. Aby nie uszkodzić chrząstki stawowej, w ciągu roku chory nie powinien otrzymać więcej niż czterech zastrzyków. Kuracja jest finansowana przez NFZ.

Zabiegi operacyjne

Są osoby z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, u których dolegliwości nie ustępują ani po tabletkach, ani po zastrzykach. Chorzy mają coraz większe trudności w poruszaniu się. Powinni oni rozważyć możliwość przeprowadzenia operacji. Radykalnym zabiegiem jest całkowita wymiana dużych stawów (alloplastyka), czyli założenie endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego. U zdecydowanej większości chorych zabieg ten zapewnia ustąpienie bólu i komfort ruchowy.

Ważny ruch i dieta

Redukcja wagi w znacznej mierze odciąża stawy. Każdy dodatkowy kilogram nadwagi wywołuje bowiem około sześciokrotnie większe obciążenie w okolicy kolan. Prawidłową masę ciała pozwoli utrzymać niskokaloryczna dieta, obfitujące w błonnik produkty zbożowe, owoce, warzywa. Niezbędna jest też codzienna dawka aktywności fizycznej, gdyż stawy nie lubią bezczynności. Dyscypliny sportu zalecane przy schorzeniach układu ruchu to pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka, aerobik w basenie z piłką, ale korzystny jest także najzwyklejszy spacer.

Ratunek dla kolan

To zastrzyki z kwasem hialuronowym. Kwas ten, produkowany przez organizm, jest lepko-sprężystą substancją, dzięki której wszystkie ruchy w stawach przebiegają z mniejszym tarciem. Niestety, podczas procesów zapalnych ulega on zniszczeniu. Trzeba więc podawać lek w postaci iniekcji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama