Reklama

Jak długotrwałe siedzenie wpływa na nasze zdrowie?

Większość z nas spędza pół dnia w pozycji siedzącej, to w pracy, to w szkole. Jednak czy zastanawialiście się nad tym jak siedzenie negatywnie wpływa na nasze zdrowie i kondycje fizyczną? Według badań osoby, które spędzają wiele godzin siedząc są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór oraz choroby serca, nie mówiąc już o nadmiernej otyłości i wadach postawy. Dlatego też, dzieciom w okresie dojrzewania zaleca się robienie częstych przerw podczas nauki, aby mogły wstać i przespacerować się najlepiej na świeżym powietrzu.

Reklama

Regularne ćwiczenie nie pomaga?

Najbardziej interesujące jest to, że osoby regularnie uprawiające sport, które w pracy spędzają więcej niż 8 godzin dzienne w pozycji siedzącej są w takiej samej grupie ryzyka jak osoby, które nie ćwiczą wcale! Badania przeprowadzone na grupie sportowców, którzy przez wiele godzin dziennie trenowali różne dyscypliny sportów, a następnie przez resztę dnia siedziały udowodniły skalę zagrożenia wynikającą z przesiadywania na krzesłach czy fotelach.

Stanie zdecydowanie lepsze?

Jednym z rozwiązań jakie proponują lekarze jest używanie biurek stojących, przy których spokojnie można pracować w pozycji stojącej. Udowodniono, że stanie przez 3-4 godziny w ciągu dnia, spala dodatkowo ponad 1000 kalorii! Jest to ogromna ilość kalorii spalonych w łatwy sposób.

Siedzenie, a zdrowie

Zmniejszenie ilości czasu spędzanego na siedzeniu nawet o kilka godzin dziennie, skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krwionośnym. Osoby, które spędzają w pozycji siedzącej 8 godzin dziennie, narażone są na choroby serca, ponieważ siedząc nie pozwalamy krwi swobodnie przepływać przez nasz organizm.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama