Reklama

Jak chronić wzrok przed słońcem?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Temperatury są coraz wyższe, a silne słońce daje nam się we znaki. I choć większość z nas lubi jego promienie, doskonale wiemy, że może mieć ono bardzo negatywne działanie. Szczególnie dotyczy to skóry i oczu. Wiemy, czym może skończyć się długie opalanie, ale czy jesteśmy świadomi tego, że słońce może zniszczyć nasz wzrok? Podpowiadamy, jak dbać o niego latem.

Reklama

Dlaczego słońce może być niebezpieczne dla naszego wzroku?

Jak wiadomo, słońce emituje promienie UV, które są niebezpieczne nie tylko dla naszej skóry, ale i wzroku. Dlaczego? Promienie UV sprzyjają powstawaniu wolnych rodników, które między innymi wywołują zaburzenia widzenia. Jednak znacznie bardziej szkodliwe dla oczu są promienie UVB, które mogą powodować ich uszkodzenie. Jego stopień uzależniony jest od siły i kąta padania promieni. Ich długotrwałe oddziaływanie na wzrok może skończyć się uszkodzeniem dołka środkowego oraz plamki żółtej w obrębie siatkówki, a nawet trwałą ślepotą czy zapaleniem spojówek. Promienie słoneczne naprawdę nie służą naszym oczom. Jak chronić przed nimi nasz wzrok?

Unikanie długotrwałego przybywania na silnym słońcu

Gdy temperatury sięgają powyżej 25 stopni Celsjusza, dla dobra naszych oczu warto unikać przebywania na silnym słońcu. Jeśli jesteśmy do tego zmuszeni, koniecznie załóżmy okulary przeciwsłoneczne.

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne

Choć wiele popularnych sklepów oferuje dzisiaj różne rodzaje okularów przeciwsłonecznych i tak najlepsze będą te, które wybierzemy u optyka. Tylko profesjonalnie dobrane szkła z filtrem UV ochronią nasz wzrok przed promieniami słonecznymi. Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które blokują 99 lub 100 procent promieni słonecznych, a zabarwienie szkieł jest bardzo ciemne.

Soczewki z filtrem

Osoby, które noszą soczewki, powinny zaopatrzyć się w takie z wysoką ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Warto jednak pamiętać, by ściągać je przed pływaniem w basenach czy w morzu. Może dojść wówczas do zakażenia bakteryjnego. Dodatkowo można zakładać okulary przeciwsłoneczne. Ochrona będzie wówczas dużo lepsza.

Odpowiednia dieta

By nasze oczy przetrwały lato bez szwanku, powinniśmy zapewnić im także dietę bogatą w potrzebne składniki odżywcze. Szczególnie ważne są bez wątpienia witaminy C i E, beta-karoten i luteina. Znajdziemy je w większości warzyw, szczególnie w tych zielonych i liściastych, a także w migdałach, oliwie z oliwek, rybach czy owocach leśnych. Te produkty powinny na stałe zagościć w wakacyjnym jadłospisie.

Ochrona dla dzieci

Na szkodliwe działanie promieni słonecznych szczególnie narażone są dzieci. Mowa zarówno o skórze, jak i oczach. Dlatego w okresie letnim należy zapewnić im odpowiednią ochronę. Po pierwsze powinny unikać zabawy na świeżym powietrzu, gdy słońce jest bardzo silne. Po drugie powinny mieć czapki z daszkiem lub kapelusze. Nie możemy również zapominać o dobrze dobranych okularach przeciwsłonecznych z profesjonalną ochroną przed promieniami UV i UVB.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama