Reklama

Implant ślimakowy - dla kogo?

Osoby głuche oraz cierpiące na głęboki niedosłuch zmysłowo-nerwowy mają szansę poznać świat dźwięków. Jest to możliwe poprzez wszczepienie implantu ślimakowego – elektronicznej protezy ludzkiego zmysłu. Czym jest implant ślimakowy i dla kogo najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Reklama

Implant jest zaawansowanym urządzeniem elektronicznym, składającym się z części zewnętrznej (procesor dźwięku, który przetwarza słyszane dźwięki otoczenia) oraz z części wewnętrznej, czyli wprowadzonych do ślimaka elektrod. Dzięki temu urządzeniu pacjent zyskuje słuch zbliżony jakościowo do słuchu fizjologicznego.

Implant można wszczepiać niemowlętom i małym dzieciom, które urodziły się głuche. Dziś, dzięki badaniom przesiewowym, wady słuchu wykrywane są już w pierwszych dniach życia. Co roku w Polsce rodzi się kilkaset takich dzieci.

Operacja może też przywrócić słuch osobom, które utraciły go na skutek urazu bądź powikłań pochorobowych.

Implanty ślimakowe są także rozwiązaniem dla seniorów (najczęściej między 60. i 70. rokiem życia), u których aparat słuchowy nie spełnia swojej funkcji. Dzieje się tak, gdy w uchu wewnętrznym niemożliwe jest prawidłowe przetwarzanie dźwięku na impulsy elektryczne przesyłane dalej do mózgu.

Każdy kandydat do implantu ślimakowego jest rozpatrywany indywidualnie. Operacja jest refundowana przez NFZ.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama