Reklama

Histeroskopia diagnostyczna - na czym polega i jak się przygotować?

Zmiany w drogach rodnych kobiety pojawiają się niepostrzeżenie. Dopóki są małe, zwykle nie dają żadnych objawów. Dopiero podczas wizyty u ginekologa zaskakuje cię diagnoza: Ma pani niewielki guzek. Konieczne będą dodatkowe badania. To może być np. polip umiejscowiony w błonie śluzowej macicy. Częste są też różnej wielkości mięśniaki. Jedne i drugie są wprawdzie zmianami łagodnymi, ale trzeba je kontrolować. Ułatwia to nowa metoda diagnostyczna zwana histeroskopią. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować.

Reklama

Przed zabiegiem

Najpierw lekarz zleci ci badania. Jest to najczęściej zestaw standardowych badań krwi, takich jak np. morfologia, OB. Do zabiegu trzeba przygotować się tak, jak do każdego, który wymaga znieczulenia dożylnego. Po prostu pamiętaj, by na 6 godzin przed umówioną wizytą nie jeść i nie pić.

Po zabiegu

Natomiast już po zabiegu nie powinnaś przez dobę prowadzić samochodu. Warto więc wcześniej poprosić kogoś bliskiego, by po badaniu towarzyszył ci w drodze do domu. Następnego dnia unikaj wysiłku, szczególnie dźwigania, np. noszenia dziecka na rękach, zakupów oraz intensywnych ćwiczeń. Może to spowodować krwawienie z dróg rodnych. Czasem, choć rzadko, okazuje się, że badanie można wykonać bardzo cienkim histeroskopem (rurką), co nie wymaga podania znieczulenia. Taki zabieg nie jest bolesny, raczej powoduje tylko pewien dyskomfort. Praktycznie już w godzinę po jego zakończeniu możesz wrócić do domu.

Przebieg badania

Badanie przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Leki znieczulające są podane dożylnie. Podczas trwania zabiegu cały czas monitorowane są czynności życiowe, takie jak m.in. ciśnienie tętnicze krwi czy tętno.

Po podaniu znieczulenia, lekarz najpierw odkaża miejsca, które będą miały zewnętrznie styczność z histeroskopem. Sam zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnej rurki – histeroskopu diagnostycznego. To przez nią, za pomocą światłowodu, do miejsc, w których są zmiany, dochodzi światło. Soczewki, w które wyposażona jest końcówka histeroskopu pozwalają dokładnie zbadać macicę.

W środku znajduje się też przewód, przez który w razie konieczności do macicy wprowadzany jest specjalny płyn lub dwutlenek węgla. Powoduje on, że ścianki macicy delikatnie się rozciągają, a poszczególne fragmenty stają lepiej widoczne.

Z drugiej, zewnętrznej strony tego przewodu jest zamontowana maleńka kamera. Poprzez pochwę i szyjkę macicy lekarz wprowadza urządzenie. Kamera pozwala na dokładne obejrzenie macicy i jej okolic. Przebieg badania jest wyświetlany na monitorze i jednocześnie nagrywany na płycie.

Każda zmiana może stanowić pewne ryzyko. Szczególnie polipy, które pojawią się u kobiet po menopauzie powinny być zbadane pod kątem komórek nowotworowych.

Istnieje niebezpieczeństwo, że niegroźna początkowo zmiana przekształci się z czasem w nowotwór złośliwy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, podczas histeroskopii lekarz pobierze ze zmienionej tkanki maleńkie wycinki do badania histopatologicznego. Po zabiegu patomorfolog sprawdzi pod mikroskopem, czy nie zawierają komórek rakowych lub takich, z których może się on rozwinąć.

Gdy w trakcie histeroskopii pobrane zostaną próbki błony śluzowej, ginekolog przepisze ci antybiotyk, który będziesz przyjmowała przez kilka dni. W ten sposób można zapobiec ewentualnej infekcji.

Histeroskopia lecznicza

Jeśli podczas zbiegu diagnostycznego wykryte zostały zmiany chorobowe, może okazać się konieczne przeprowadzenie histeroskopii leczniczej. Zabieg leczniczy wykonuje się bezpośrednio po niej lub jako kolejny zabieg, w innym terminie.

Zalecenia są takie same jak w przypadku histeroskopii diagnostycznej. W związku z koniecznością przeprowadzenia znieczulenia ogólnego (tak samo jak przy histeroskopii diagnostycznej), 6 godzin przed nie wolno pić ani jeść.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, za pomocą histerskopu o nieco większej średnicy niż w przypadku samej diagnostyki.

Koszt badania

Histeroskopia diagnostyczna, jak i operacyjna mogą zostać wykonane bezpłatnie. Są refundowane, jeśli masz aktualne ubezpieczenie zdrowotne, honorowane przez NFZ. Na zabieg poczekasz w kolejce.

W placówkach prywatnych zabiegi kosztują: histeroskopia diagnostyczna ok. 700 zł, operacyjna ok. 1000 zł. Osobno trzeba jednak zapłacić za konsultację u lekarza kierującego na zabieg ok. 150 zł, za znieczulenie ok. 300 zł. Jeśli podczas zabiegu pobierane są wycinki, np. w kilku miejscach, za każdy zapłacisz ok. 70 zł.

Czy po histeroskopii mogą nastąpić jakieś powikłania?

Jest to metoda małoinwazyjna. Nigdy jednak nie można wykluczyć pewnych powikłań. Wprawdzie bardzo rzadko, ale mogą zdarzyć się np. uszkodzenia szyjki i ścianki macicy.

W razie pojawienia się po wykonanym zabiegu bólu w podbrzuszu, podwyższonej temperatury ciała czy nudności, należy natychmiast udać się do lekarza.

Jeśli występuje reakcja alergiczna na leki lub kiedyś wystąpiły jakiekolwiek problemy podczas znieczulania, koniecznie należy powiadomić o tym lekarza przed zabiegiem.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu?

Przeciwwskazań do histeroskopii, poza ciążą, nie ma. Jedynie niewyleczone stany zapalne w obrębie macicy, mogą spowodować przesunięcie terminu. Należy je wyleczyć, a dopiero później wykonać zabieg.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama