Reklama

Glukozamina na stawy - jakie ma działanie?

Glukozamina to pochodna glukozy, naturalnie występująca w naszych więzadłach, ścięgnach i w chrząstce stawowej. Jej rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tej ostatniej trudno przecenić. Wiedzą o tym w szczególności osoby, którym zaczynają doskwierać problemy ze stawami lub które zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Reklama

Na czym polega działanie glukozaminy?

Glukozamina jest substancją wyjściową do syntezy glukozoaminoglikanów, te zaś stanowią konstrukcję nośną dla kolagenu, będącego głównym budulcem chrząstki. Dodatkowo glukozamina odżywia chrząstkę i zatrzymuje w niej wodę, dzięki czemu pozostaje ona giętka i sprężysta.

Przy odpowiedniej ilości glukozaminy w organizmie łatwiej utrzymać nam stawy w dobrej formie, a przy urazie – szybciej zachodzi proces ich regeneracji.

Ponadto zwiększa ona produkcję płynu maziowego w stawie, co poprawia jego mechanikę, i zmniejsza tarcie prowadzące do niszczenia jego powierzchni.

Uważa się, że glukozamina łagodzi też dolegliwości bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Kiedy glukozaminy jest zbyt mało?

Niestety, wraz z wiekiem spada endogenna, tj. wewnętrzna, synteza glukozaminy w naszym organizmie i już u osób po 50. roku życia jej ilość staje się niewystarczająca. Stąd zwiększona skłonność do rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

W przypadku osób młodych, narażonych na szybsze zużywanie się powierzchni stawowych – sportowców, osób wykonujących ciężką fizyczną pracę – produkcja glukozaminy także bywa zbyt mała, żeby odbudować chrząstkę. Takim osobom zaleca się suplementację, czyli dostarczanie organizmowi glukozaminy z zewnątrz – w dawce ok. 1500 mg dziennie.

Źródła glukozaminy

Najlepszym naturalnym źródłem tej substancji są owoce morza – małże, kraby, krewetki, raki. Glukozamina, a w zasadzie lepiej przyswajalny i tolerowany przez nas siarczan glukozaminy, dostępny w aptece w postaci gotowych preparatów, coraz częściej pozyskiwany jest właśnie z tych skorupiaków.

Suplementy – praktyczna forma wsparcia organizmu

Kto pomyśleć powinien o suplementacji? Osoby mające problemy ze stawami – przede wszystkim w początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej, narażone na obciążenia ze względu na wykonywaną pracę lub uprawiany sport, po urazach stawów, a także ludzie starsi – w ramach profilaktyki zmian zwyrodnieniowych.

Przyjmując glukozaminę w tabletkach, należy liczyć się z tym, że na efekt trzeba będzie poczekać kilka miesięcy – najpierw bowiem musi się ona wchłonąć, z krwią zostać dostarczona do uszkodzonej chrząstki, a potem się w nią wbudować.

Dlatego osobom szczególnie narażonym na rozwój zmian zwyrodnieniowych stawów zaleca się przyjmować preparaty glukozaminy profilaktycznie, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Można ją też podawać w formie iniekcji.

Inne sposoby na stawy

Jeśli zmiany w obrębie chrząstki są nasilone, wykonać można zabieg artroskopowy, w trakcie którego lekarz – używając specjalnych narzędzi – usuwa u pacjenta w znieczuleniu ogólnym lub dokręgowym uszkodzoną chrząstkę i „wygładza” powierzchnie stawowe.

Ostatecznością jest endoprotezoplastyka, tj. operacja wszczepienia protezy stawu. Obecnie zabieg taki możliwy jest w przypadku stawu kolanowego, biodrowego, łokciowego, barkowego oraz nadgarstka.

Uwaga!

* Ostrożność w przyjmowaniu glukozaminy powinni zachować pacjenci z alergią, cukrzycą i skazą krwotoczną.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama