Reklama

Drżenie mięśni: Przyczyny, objawy

Nadmiernie drżenie mięśni może, ale nie musi być jedną z oznak poważnych schorzeń, takich jak stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona, niewydolność nerek lub niedoczynność tarczycy czy guz tarczycy. Najczęściej ma związek z niedoborem niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i składników mineralnych oraz nadmiernym spożyciem alkoholu i kawy. Jak rozpoznać niepokojące symptomy i z czym je wiązać? Wskazówki znajdziecie poniżej.

Reklama

Nie przesadzaj z używkami

Jedną z najczęstszych przyczyn drżenia mięśni jest nadmiar używek. Co szkodzi nam najbardziej? Między innymi kawa pita w nadmiarze - nadmiernie pobudza układ nerwowy i tym samym powoduje nieprawidłowe impulsy i drżenie mięśni. Zbyt duża ilość kofeiny eliminuje też z organizmu niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania magnez czy potas i tym samym wzmacnia niepożądane reakcje organizmu, w tym drżenie mięśni. Najbardziej namacalnym dowodem niedoborów magnezu w organizmie jest drżenie powiek.

Równie destrukcyjnie na funkcjonowanie organizmu wpływa alkohol, który jest moczopędny i tym samym przyspiesza wydalanie wraz z moczem potasu, magnezu oraz wapnia. Aby zabezpieczyć się przed nadmierną utratą niezbędnych pierwiastków, warto podczas konsumpcji alkoholi pić napoje wzbogacone minerałami.

Niedobory witamin w organizmie

Drżenie mięśni oraz drobne skurcze często mają bezpośredni związek z niedoborem witamin z grupy B, magnezu, potasu oraz wapnia. Wszystkie wymienione pierwiastki bezpośrednio wpływają na pracę mięśni i całego układu nerwowego. Jeśli braki witamin w organizmie utrzymują się przez dłuższy czas, mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Przykładowo trwały niedobór wapnia skutkuje rozwojem tężyczki. Do jej symptomów zalicza się mrowienie w palcach rąk i nóg, wzmożone napięcie mięśni twarzy oraz rąk i nóg.

Spadek poziomu cukru we krwi

Drżenie rąk często powiązane jest też - głównie u cukrzyków - ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Organizm wówczas daje nam wyraźnie do zrozumienia, że musimy uzupełnić niedobory cukru. Drżeniu rąk często towarzyszy kołatanie serca, uczucie niepokoju, bóle głowy i nadmierne osłabienie.

Skutki uboczne suplementacji leków

Nierzadko drżenie mięśni jest powiązane z suplementacją niektórych leków. Niepożądane skutki uboczne powodują między innymi farmaceutyki antyarytmiczne, immunosupresyjne, wziewne, rozkurczające oskrzela, antydepresyjne oraz te stosowane na nerwicę oraz jelita.

Choroby

Bywa, że drżenie mięśni połączone z przykurczami, a nawet niedowładami kończyn jest symptomem poważnych schorzeń, takich jakich stwardnienie zanikowe boczne lub choroba Parkinsona. Lekarze zaliczają ponadto drżenie mięśni do objawów niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy lub guza tarczycy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama