Domowe sposoby zapalenie oskrzeli

Poniższe domowe sposoby na zapalenie oskrzeli zostały wybrane ze względu na ich właściwości zwalczające stan zapalny i przyspieszające odkrztuszanie wydzieliny. Jeśli po tygodniu twój stan nie poprawi się, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Podane tu sposoby nie powinny być stosowane jako zastępstwo terapii antybiotykowej, jeśli taką zalecił lekarz. Zawsze mogą być jednak używane jako terapia wspomagająca.

Płukanka ze słonej wody

Przepłukiwanie gardła słoną wodą jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na zapalenie. Taki roztwór wody z solą wspomaga usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. Wlej do garnka szklankę wody, a następnie dodaj dwie łyżki soli. Dodaj szczyptę kurkumy w proszku do zagotowanego roztworu i dobrze zamieszaj. Ostudź przygotowaną substancję, a następnie płucz gardło przez około dwie minuty. Powtórz czynność pięć razy dziennie.

Wywar z liści laurowych

Liście laurowe są znakomitym domowym sposobem na zapalenie dróg oddechowych, gdyż zawierają substancje wspomagające odkrztuszanie wydzieliny z płuc. By przygotować ten domowy lek, zagotuj w garnku szklankę gorącej wody. Następnie zdejmij garnek z gazu i wrzuć do wody trzy świeże liście laurowe. Odstaw na dziesięć minut. Po tym czasie wyjmij liście i pij wywar trzy razy dziennie, aż objawy zapalenia dróg oddechowych ustaną.

Miód i cebula

Miód i cebula posiadają właściwości antybakteryjne. Jeśli będą stosowane regularnie, mogą szybko usunąć objawy zapalenia i rozrzedzić wydzielinę z płuc, co ułatwi odkrztuszanie. By przygotować ten lek, zalej kilka plastrów cebuli pięcioma łyżkami naturalnego miodu. Odstaw składniki na noc, by cebula puściła sok. Rano wyjmij plastry cebuli i zjedz je. Następnie należy spożyć łyżeczkę miodu. Powtórz czynność maksymalnie cztery razy dziennie.

Napar z imbiru

Cierpkie olejki eteryczne zawarte w imbirze są naturalnym środkiem o działaniu odkrztuszającym, a to oznacza, że rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają pozbycie się jej z dróg oddechowych. Do szklanki wrzącej wody wrzuć dwucentymetrowy kawałek świeżego korzenia imbiru i odstaw na dziesięć minut. Po tym czasie dodaj łyżeczkę naturalnego miodu. Pij napar maksymalnie trzy razy dziennie. Dodatkowo imbir działa łagodząco na problemy żołądkowe.

Ciepła woda z cytryną

Podobnie jak imbir, cytryna zawiera olejki eteryczne, które przyspieszają usuwanie wydzieliny z płuc. Wystarczy wlać do garnka szklankę wody, a następnie wycisnąć sok z całej cytryny i dodać do gorącej wody. Następnie wsyp łyżeczkę startej skórki cytrynowej. Pij ciepłą wodę z cytryną maksymalnie trzy razy dziennie.

Czarna herbata z cytryną i miodem

 

Ten domowy sposób na problemy układu oddechowego jest nie tylko skuteczny, ale również dobrze smakuje. Każdy z jego składników –  czarna herbata, miód i cytryna –  mają działanie antybakteryjne i wykrztuśne. Napar przyniesie ulgę w kaszlu i podrażnieniu, a kofeina zawarta w czarnej herbacie dodatkowo cię pobudzi.

Zaparz w kubku jedną torebkę czarnej herbaty. Następnie dodaj dwie łyżeczki naturalnego miodu i sok z jednej cytryny. Pij maksymalnie trzy razy dziennie. Jeśli jesteś nadwrażliwy na działanie kofeiny, wybierz czarną herbatę bez kofeiny.

Inhalacja octowa

Mocny zapach towarzyszący gotującemu się octowi jest bardzo dobrym domowym sposobem przy problemach układu oddechowego, gdyż ma działanie wykrztuśne. Po prostu zagotuj w garnku szklankę octu, a następnie przelej do miski. Pochyl się nad nią i oddychaj głęboko. Pamiętaj, by mieć przy sobie chusteczki, bo opary rozrzedzą śluz zalegający w drogach oddechowych, którego będzie trzeba się pozbyć.  

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań. Jednak najlepiej radzi sobie w przypadku problemów układu oddechowego. Zawarty w nim kwas octowy ma działanie wykrztuśne, przez co ułatwia pozbycie się wydzieliny z płuc. Wlej trzydzieści mililitrów octu jabłkowego do szklanki ciepłej wody i pij co osiem godzin.

Inhalacja z olejkiem eukaliptusowym

Najlepszym rozwiązaniem na zapalenie układu oddechowego są domowe sposoby polegające na wdychaniu leczniczych oparów. W olejku eukaliptusowym znajduje się wiele aktywnych składników, jednak najlepiej radzi sobie jako środek wykrztuśny, który rozrzedzi wydzielinę. By przygotować inhalację, wlej do garnka trzy szklanki wody i zagotuj. Przelej wodę do miski i dodaj dziesięć kropli olejku eukaliptusowego. Pochyl się nad miską, zakryj głowę ręcznikiem i oddychaj głęboko przez trzy do pięciu minut. Pamiętaj, by podczas parówki zamknąć powieki, gdyż opary olejku eukaliptusowego mogą podrażniać oczy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama