Reklama

Domowe sposoby na oczyszczenie wątroby

Ten ważny narząd wykonuje aż 500 ważnych zadań, które mają znaczenie dla naszego życia. Nie może ich przejąć inny organ. Jedna z najistotniejszych jej funkcji to odtruwanie organizmu. Magazynuje ona substancje pokarmowe i produkuje żółć wspomagającą trawienie tłuszczów. Kiedy jest przeciążona, odmawia posłuszeństwa. Szkodzi jej duża ilość tłuszczów, białka, białego pieczywa, słodyczy, a w konsekwencji nadmiar kalorii, co powoduje jej stłuszczenie. Szkodliwe są też leki (m.in. przeciwbólowe, uspokajające, nasenne), także stres, alkohol, siedzący tryb życia, który wywiera nacisk na wątrobę. Objawem niewydolności są wzdęcia, zaparcia, gazy, zła tolerancja potraw, zgaga. Warto więc wesprzeć wątrobę naturalnymi sposobami.

1-2 razy w tygodniu pij na czczo mieszankę z soku z całej cytryny, 2 łyżek oliwy lub oleju i 2 łyżeczek Cholesolu. Wlej połowę szklanki gorącej wody i wypij. Po 30-60 minutach zjedz śniadanie. Dzięki temu pobudzisz wydzielanie żółci, oczyścisz wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Zapobiegniesz powstawaniu kamieni żółciowych, wzdęciom, niestrawności i zaparciom. Taka mieszanka pomaga też po antybiotykach i sterydach, które uszkadzają ten ważny organ.

Możesz wymieszać po 50 g kwiatu jarzębiny, kocanki, liścia bobrka, owocu kolendry, ziela glistnika, korzenia mniszka, mięty, dziurawca, ziela pięciornika. Zaparz 3 łyżki mieszanki w 3 szklankach wody i wypij w ciągu dnia.

Pracę wątroby wspierają też gotowe herbatki ziołowe (m.in. z ostropestu) dostępne w aptece.

Pomoże ci również kuracja drożdżowa. Łyżkę drożdży wymieszaj w szklance wody i zagotuj je kilkakrotnie. Napój będzie gotowy, gdy po kilkakrotnym zagotowaniu drożdże prze stają rosnąć, co świadczy o zakończeniu ich rozmnażania.

Pij taką porcję codziennie przez 2-3 miesiące. Dostarcza łatwo przyswajalnych witamin z grupy B zalecanych m.in. po kuracji antybiotykami, sterydami, które uszkadzają wątrobę. Napój pomaga osobom cierpiących na wrażliwe jelita.

Natomiast kuracja z octem jabłkowym działa rozkurczająco na wątrobę i zapobiega zaparciom. Zmieszaj 2 łyżeczki octu jabłkowego i łyżeczkę miodu w szklance wody. Pij taką miksturę 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Kurację stosuj do chwili uregulowania stolca.

Wątrobie ulży sok i kwas buraczany, np. napój zwany kulisem. Aby go przygotować, zalej ciepłą, przegotowaną wodą pokrojone buraki i odstaw na kilka dni. Przelej przez sito, przypraw i pij kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

Oczyszczające właściwości ma sok z buraków i czarnej rzepy. Można ją też jeść gotowaną. Zacznij od małej ilości zmieszanej pół na pół z wodą. Potem zwiększaj codzienną ilość, aż do szklanki dziennie.

Niepokojące objawy

Problemom z wątrobą mogą towarzyszyć objawy, które zwykle nie są kojarzone z tym narządem, np. przewlekłe zmęczenie, osłabienie, świąd. Uczucie wzdęcia i kłujące bóle kolkowe w tej okolicy to często sygnał problemów z pęcherzykiem żółciowym, nie samą wątrobą.

Oprócz przeciążenia wątroby, możemy mieć do czynienia z jej marskością, stłuszczeniem, stanem zapalnym, kamicą, wirusowym zapaleniem (typu A, B, C) i ostrą niewydolnością.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama