Reklama

Domowe sposoby na ociężałe nogi

Ociężałe i opuchnięte nogi to dokuczliwy problem wielu z nas. Najczęściej odczuwamy go po męczącym dniu w pracy, długotrwałym wysiłku, ale także na skutek braku aktywności fizycznej. Zostaje wówczas zaburzony przepływ krwi w żyłach, a w konsekwencji pojawia się opuchlizna i uczucie ociężałych nóg. Z tą dolegliwością zmagają się najczęściej osoby pracujące na stojąco lub siedząco. Jak sobie z nią radzić i jak jej zapobiegać? Podpowiadamy.

Reklama

Ciężkość nóg – przyczyny

Przyczyny tak zwanej ciężkości nóg mogą być różne. Do tych najczęstszych można zaliczyć pracę siedzącą i stojącą, problemy z żylakami, zaburzone krążenie krwi, zakrzepicę żył oraz intensywne ćwiczenia fizyczne. W konsekwencji nogi zaczynają puchnąć, są ciężkie, a na skórze pojawiają się charakterystyczne pajączki. Głównym objawom często towarzyszą również mrowienie, drętwienie, swędzenie, a także piekący ból w żyłach, skurcze mięśni i zmiany skórne. Ta dokuczliwa dolegliwość wymaga zazwyczaj leczenia, regularnego przyjmowania odpowiednich suplementów diety, a także wykonywania ćwiczeń i zabiegów leczniczych. Oto kilka domowych i sprawdzonych metod, które przyniosą ulgę twoim ociężałym nogom.

Masaż prysznicem

To bardzo skuteczny sposób, który zmniejszy opuchliznę i złagodzi ból. Wystarczy kilkanaście sekund masować nogę zimną wodą, a następnie zmienić strumień na ciepły i powtórzyć taką sekwencję kilka razy. Masaż wykonuj codziennie. Już po pierwszym razie odczujesz wyraźną ulgę.

Odpoczywaj trzymając nogi w górze

To prosty, ale bardzo skuteczny sposób na ociężałe nogi. Właściwie każdy z nas powinien odpoczywać z nogami uniesionymi do góry, gdyż taka pozycja usprawnia krążenie krwi w całym organizmie, zapobiegając powstawaniu żylaków i opuchliźnie nóg.

Odpowiednia dieta

Osoby, które mają problemy z żylakami i ciężkością nóg, powinny pamiętać również o prawidłowej diecie, czyli ubogiej w tłuszcze, sól i cukry, a bogatej w warzywa i chude mięso. Nie można zapominać o dostarczaniu odpowiedniej ilości wody do organizmu, czyli przynajmniej ośmiu szklanek dziennie.

Regularna, ale umiarkowana aktywność fizyczna

Jeśli zmagasz się z ciężkością nóg, dobrze zrobi ci lekka, ale regularna aktywność fizyczna. Pamiętaj zatem o spacerach, joggingu, aerobiku czy pływaniu. Te sporty poprawiają przepływ krwi w całym organizmie oraz zapobiegają bolesnym dolegliwościom i opuchliznom nóg.

Mocz nogi w ciepłej wodzie

Na opuchnięte i ciężkie nogi pomoże również ciepła kąpiel stóp. Najlepiej praktykować ją codziennie. Wystarczy, że wlejesz do miski lub wanny ciepłą wodę oraz olejek aromatyczny i wymoczysz w niej stopy przez 30 minut. Taki zabieg przyniesie ulgę twoim stopom i całym nogom.

Masaże

Masaż z kolei poprawi krążenie krwi w nogach i zmniejszy opuchliznę. Jeśli często doskwiera ci uczucie ociężałych nóg, warto poświęć kilka minut dziennie na masaż stóp oraz łydek. Opuchlizna zniknie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama