Reklama

Domowe sposoby na kamienie w nerce

Kamica nerkowa, czyli obecność kamieni lub piasku w nerkach i układzie moczowym, to dolegliwość, z którą mierzy się wielu Polaków po 30. roku życia. Często dzieje się tak, że ich obecność jest niezauważalna, ale niekiedy dają o sobie dotkliwie i bardzo boleśnie znać, kiedy kamień blokuje ujście moczowodu. Wtedy potrzebna jest szybka pomoc lekarska, aby uśmierzyć ból i pozbyć się ciała obcego. Jednak lepiej zapobiegać tej przykrej dolegliwości, a można to wykonać domowymi sposobami. Poznaj, jak w łatwy sposób uchronić się przed kamieniami w nerce.

Reklama

Przyczyny występowania kamieni w nerce

Istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że w nerkach tworzą się piasek oraz kamienie. Specjaliści wskazują przede wszystkim błędy żywieniowe, takie jak obecność zbyt dużej ilości białka w diecie, przyjmowanie ogromnych ilości suplementów żywieniowych (najczęściej witaminy C w tabletkach), stosowanie soli i zjadanie czerwonego mięsa w dużych ilościach. Na powstawanie kamieni w nerkach mają ogromny wpływ różne schorzenia, np. choroba Leśniowskiego-Crohna, dna moczanowa, osteoporoza lub zmiany hormonalne.

Kamica może być niebezpieczna!

Wiele osób często jest nieświadomych faktu, że w jego nerkach obecne są piasek i kamienie. Przede wszystkim dlatego, że mogą być one wydalane na bieżąco. Gorzej jest wtedy, kiedy kamień zablokuje ujście moczu. Dochodzi wtedy do bardzo silnego bólu, który nazywany jest atakiem kolki nerkowej.

Schorzeniu towarzyszy również parcie na pęcherz, przy równoczesnym braku możliwości oddania moczu, a także nudności, wymioty, gorączka, spadek ciśnienia tętniczego krwi, a także chwilowa utrata przytomności.

 W przypadku wystąpienia kolki nerkowej trudno zaradzić jej samodzielnie - warto udać się pilnie po pomoc specjalisty, np. na pogotowie. Czasami zalecany jest ruch po to, aby kamień mógł odblokować ujście cewki moczowej: jednak sposób ten nie zawsze pomaga.

Jak zapobiegać kamieniom w nerce?

Zapobieganie kamieniom w nerce jest bardzo łatwe. Przede wszystkim warto jednak na początku zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i ograniczyć spożycie produktów, które szkodzą nerkom, czyli czerwonego mięsa i soli, a także glutaminianu sodu oraz kakao i czekolady. Do tego należy wyrobić sobie nawyk picia dużej ilości wody. Specjaliści rekomendują, aby było to nie mniej niż dwa litry wody dziennie.

Oczywiście, warto sięgać po napary ziołowe, które działają moczopędnie, co ułatwia usunięcie obecnych w nerkach kamieni. Co zasługuje na naszą uwagę? Przede wszystkim warto stawiać na znane nam zioła, czyli pokrzywę, lubczyk oraz skrzyp. Do tego warto przygotowywać wywar z korzenia pietruszki (wystarczy go pokroić, zalać 300 ml gorącej wody i przecedzić).

To nie koniec napojów, które warto włączyć do diety. W zapobieganiu kamieni w nerkach polecana jest również borówka brusznica (znana także jako czarna jagoda), a także soki cytrusowe! Jednak w przypadku tych ostatnich niechlubnym wyjątkiem jest grejpfrut, który jako jedyny sprzyja powstawaniu kamieni w nerkach.

Sprawdź najnowsze promocje i korzystaj z listy zakupowej ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama