Reklama

Domowe sposoby na dzwonienie w uszach

Dzwonienie w uszach to bardzo uciążliwa dolegliwość, która może pogorszyć jakość życia. Szumy uszne to subiektywne odczucie dźwiękowe niewywołane żadnym zewnętrznym źródłem. Przez każdego może być określane inaczej, jako głośny pisk, brzęczenie, szumy czy gwizdy. Gdy utrzymuje się zbyt długo, może wywoływać problemy z koncentracją, zasypianiem czy nawet przyczyniać się do depresji. Przyczyn dzwonienia w uszach jest wiele, do których zaliczyć można nadmierny hałas, przebyte infekcje, woskowina w uszach czy uraz głowy lub szyi. Szumy w uszach mogą też świadczyć o poważniejszych chorobach, np. nadciśnieniu, miażdżycy lub chorobach tarczycy. Gdy słyszane przez nas dźwięki przeszkadzają nam, należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli dzwonienie w uszach nie jest spowodowane chorobą, można wypróbować sprawdzone, domowe sposoby, które pomogą odczuć ulgę przy tej dolegliwości. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Reklama

Czosnek

Jednym z popularnych sposobów na szumy uszne jest czosnek. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie i pomaga oczyścić przewód słuchowy. Najlepiej połączyć go z olejem sezamowym, który także ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia. Taka mieszanka usunie wszelkie blokady spowodowane nadmiarem woskowiny w uszach i pomoże zmniejszyć dzwonienie. Jeden ząbek czosnku należy posiekać i podgrzać go w dwóch łyżkach oleju sezamowego. Następnie odcedzamy mieszaninę i czekamy, aż ostygnie. Przechylamy głowę i wpuszczamy trzy krople roztworu do ucha, a po trzem minutach przechylamy głowę z powrotem, by woskowina wypłynęła. Zabieg powtarzamy również z drugim uchem. Kurację należy stosować przez tydzień.

Zioła szwedzkie

W łagodzeniu szumów usznych mogą również pomóc zioła szwedzkie, które zawierają w składzie m.in. piołun, kurkumę, senes, kamforę, szafran czy korzeń arcydzięgla. Taka mieszanka działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, uspokajająco i łagodzi wiele dolegliwości. Zioła szwedzkie można zakupić w sklepie zielarskim lub internetowym za około 20-30 zł. Kilkanaście kropli ziół należy nalać na łyżeczkę. Z waty ukręcamy mały tampon, zanurzamy go w mieszance ziołowej i lekko odciskamy. Wnętrze ucha i małżowinę zwilżamy oliwką i wsuwamy tampon do ucha, zostawiając go na całą noc. Zabieg należy powtarzać przez kilka kolejnych dni.

Dieta

Jedną z przyczyn dzwonienia w uszach mogą być niedobory witaminowe. Dolegliwość może złagodzić spożywanie produktów bogatych w witaminy B, szczególnie niacynę, tiaminę i witaminę B12. Pomagają stabilizować system nerwowy ucha wewnętrznego. Co więcej, niacyna poprawia krążenie krwi w uchu. Szumy uszne mogą być też spowodowane niedoborem cynku, dlatego sprawdzić jego poziom i sięgać po jego dobre źródła, np. pestki dyni, sezam, gorzką czekoladę, ostrygi, ryby czy zarodki pszenne. Dzwonienie w uszach może również wystąpić w przypadku zbyt niskiego poziomu magnezu, w wyniku którego dochodzi do upośledzenia krążenia mózgowego. W diecie warto unikać soli, kofeiny czy innych substancji, które mogą prowadzić do nadciśnienia – jednej z przyczyn szumów usznych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama