Reklama

Domowe sposoby na bóle nóg

Ból nóg zdarza się niemal każdemu. Jednym z powodów może być tzw. stojąca praca, o czym doskonale wiedzą np. fryzjerzy czy pracownicy sklepów. Dolegliwość może być też wynikiem przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas siedzenia; a także otyłości, chodzenia w niewygodnych butach czy w wyniku przeforsowania mięśni np. treningiem. Na szczęście, są domowe sposoby, które szybko przyniosą ulgę. Co pomoże na bolące nogi? Przekonajmy się.

Reklama

Zimne okłady

Na bolące i opuchnięte nogi pomoże zimny okład: np. kostki lodu owiń w ściereczkę i przyłóż do skóry. Możesz też polewać nogi zimnym strumieniem wody z prysznica albo posmarować je chłodzącą maścią, np. końską.

Daj nogom odpocząć

Po wyczerpującej pracy albo po intensywnym wysiłku trzeba dać nogom odpocząć. Niekiedy przyczyną obrzęku jest spłynięcie limfy i krwi do stóp. Połóż się na kanapie albo na podłodze i ułóż nogi powyżej poziomu głowy i poczekaj, aż płyny ustrojowe rozprowadzą się równomiernie po kończynach.

Zażywaj potas i magnez

Często przyczyną bólu nóg jest uporczywy skurcz mięśni, za który odpowiedzialny jest niski poziom potasu i magnezu. Możesz zażywać suplementy diety lub włączyć do codziennego jadłospisu produkty, które są naturalnym źródłem tych pierwiastków. Po co sięgać? Potas można znaleźć w owocach, takich jak arbuz i banany, a także w warzywach: batatach, burakach, pomidorach, szpinaku czy fasoli. Natomiast produkty bogate w magnez to orzechy oraz np. nasiona słonecznika, dyni czy sezamu.

Kąpiel

Ulgę w bólu nóg może przynieść relaksująca kąpiel. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, co ułatwia prawidłowe krążenie. Dodaj do wanny odrobinę soli kuchennej, soli do kąpieli lub olejki eteryczne (np. cytrusowy). Niektórzy polecają dolanie do wody dwóch szklanek octu jabłkowego: łagodzi on stanu zapalne oraz redukuje ból.

Elektrolity

Czasami ból nóg jest wywołany zaburzoną gospodarką elektrolitów w organizmie. Ich niski poziom niekorzystnie wpływa na układ nerwowy i powoduje ból. Możesz sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach albo wypróbować naturalne sposoby, takie jak jedzenie kiszonek albo picie soku z kiszonych ogórków, który zawiera solidną dawkę sodu.

Ćwiczenia

Jeśli problem bolących nóg powraca cyklicznie wypróbuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Możesz wymachiwać nogami leżąc na plecach (rowerki lub nożyce) albo robić kilka serii przysiadów. Staraj też częściej chodzić – wystarczą krótkie spacery albo np. nordic walking.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama