Reklama

Domowe metody na spuchnięte i obolałe dziąsła

Powracający ból dziąseł to bardzo popularna dolegliwość. Niestety, jeśli zostanie zbagatelizowana, może przerodzić się w poważne schorzenie. Jako przyczyny problemów z dziąsłami wymienia się zazwyczaj: nieodpowiednią higienę jamy ustnej, nieleczone ubytki zębów, zapalenie dziąseł, a także płytkę nazębną oraz próchnicę. W walce z tą nieprzyjemną przypadłością mogą pomóc zarówno specjalistyczne preparaty, które zaleci dentysta, jak i naturalne metody. Podpowiadamy kilka sprawdzonych domowych sposobów.

Okład z cebuli

Cebula działa antybakteryjnie i odkażająco. Przypisywane są jej również właściwości przeciwbólowe. Okład z cebuli zapobiega rozwojowi infekcji i przyspiesza leczenie stanu zapalnego dziąseł. Wystarczy pokroić cebulę w małą kostkę, a następnie obłożyć nią dziąsła na około 10 minut. Zabieg należy powtarzać trzy razy dziennie aż do ustania dolegliwości. Dla wzmocnienia efektu można również żuć cebulę.

Olejek z goździków

Olejek goździkowy jest bogaty w substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Doskonale sprawdza się jako preparat leczący różnego rodzaju stany zapalne w jamie ustnej. Przyniesie ulgę zarówno w bólu dziąseł, jak i w dolegliwościach towarzyszących próchnicy. Jak zastosować olejek? Wystarczy wetrzeć go dokładnie w dziąsła. Najlepiej zrobić to przed snem.

Płukanka cytrusowa

Właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne wykazuje również sok z cytrusów. Ponadto, łagodzi opuchliznę. By uśmierzyć ból dziąseł, należy stosować kilka razy dziennie płukankę cytrusową. W celu jej przygotowania wystarczy wymieszać sok z jednej cytryny lub dwóch limonek ze szklanką wody. Płukanka cytrusowa wyeliminuje również nieprzyjemny zapach z ust.

Kostki lodu

To stary, ale bardzo skuteczny sposób walki z bólem. Wystarczy obłożyć lodem obolałe dziąsła, by szybko odczuć ulgę. Jeśli nie uda się włożyć lodu do ust, okład warto zrobić z zewnętrznej strony. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie.

Płukanka z wody utlenionej

Woda utleniona świetnie radzi sobie z różnego rodzaju stanami zapalnymi. Ponadto, działa antybakteryjnie. Płukanka z wodą utlenioną przyniesie ulgę obolałym dziąsłom i zmniejszy ich opuchliznę.

Jak przygotować i stosować płukankę?

Do przygotowania płukanki potrzebne będą:

- 200 mililitrów wody mineralnej niegazowanej;

- cztery łyżki stołowe wody utlenionej.

Składniki należy ze sobą wymieszać. Płukankę warto stosować kilka razy dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama