Reklama

Dna moczanowa - objawy, leczenie

Dna moczanowa daje o sobie znać w momencie ostrego napadu bólu stawu, który zwykle pojawia się rano, tuż po przebudzeniu. Poza nim zaobserwować można zaczerwienienie, napięcie bądź obrzęk skóry zaatakowanego przez chorobę stawu. Zanim dojdzie do wspomnianego ataku, w organizmie osoby chorej już od dłuższego czasu może trwać okres bezobjawowej hiperurykemii, czyli podwyższonego poziomu stężenia kwasu moczowego (>7 mg/dl). Aby to sprawdzić, konieczne jest wykonanie badania krwi. Kto jest w grupie ryzyka? Jak leczyć dnę moczanową, gdy zostanie zdiagnozowana? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Na dnę moczanową dwa razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Wynika to z ochronnego działania żeńskich hormonów (estrogenów), których ilość zmniejsza się po menopauzie i to właśnie wtedy panie mogą nabawić się tego schorzenia.

Dodatkowo warto wspomnieć, że ryzyko dny moczanowej wzrasta, jeżeli przy okazji występuje zespół metaboliczny (otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom trójglicerydów lub insuliny oraz cukrzyca).

Schorzenia mogą również obawiać się osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, chorobę nowotworową oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak wygląda przebieg choroby?

Pierwszym etapem jest wspomniana wcześniej bezobjawowa hiperurykemia, która może trwać już od wczesnego dzieciństwa. Warto jednak podkreślić, że nie musi ona doprowadzić do dny moczanowej.

Kolejnym etapem jest ostry atak, który charakteryzuje się silnym i trudnym do zniesienia bólem.

Jeśli doświadczyliśmy już pierwszego, niestety, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pojawią się kolejne ostre objawy zapalenia stawów. Wtedy mówimy o dnie przewlekłej.

Na czym polega leczenie?

W ostrej odmianie tej choroby lekiem pierwszego rzutu jest kolchicyna, która łagodzi stan zapalny. Poza nią stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Ważną rolę odgrywa również unieruchomienie stawu i odpowiednie ułożenie kończyny. Zaleca się zimne okłady bądź mrożone żele.

Po ustąpieniu objawów ostrego ataku, po ok. 2-4 tygodniach, włącza się terapię obniżającą poziom kwasu moczowego.

Jaką dietę powinni stosować chorzy na tę przypadłość?

Z badań przeprowadzonych przez program „Zdrowa ONA” wynika, że 75% Polaków po 40. roku życia ma świadomość, iż sposób odżywania wpływa na powstanie dny moczanowej. Osobom już chorującym zaleca się dietę niskopurynową, pozwalającą zmniejszyć lub utrzymać optymalne stężenie kwasu moczowego w organizmie.

Zrezygnować trzeba przede wszystkim z czerwonych mięs, podrobów, bulionów, owoców morza i niektórych ryb (szczególnie z łososia, makreli i tuńczyka). Unikać należy również alkoholu i napojów z fruktozą. Zaleca się za to produkty mleczne oraz świeże owoce i warzywa.

Dieta jest bardzo ważnym elementem terapii, jednak niewystarczającym. Powinna stanowić uzupełnienie zaleconego leczenia farmakologicznego.

Do jakiego specjalisty trzeba się zgłosić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Przede wszystkim jak najszybciej należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na badanie krwi. Wyniki pokażą, jakie jest stężenie kwasu moczowego. Wtedy okaże się, czy konieczna jest dalsza konsultacja z reumatologiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama