Dlaczego budzimy się w nocy? Pięć powodów

Budzenie się w nocy jest jednym z objawów bezsenności. Tej uciążliwej dolegliwości nigdy nie należy bagatelizować. Zła jakość snu nie tylko negatywnie wpływa na cały organizm i osłabia odporność, ale może być też pierwszym objawem wielu schorzeń. Towarzyszy silnemu i przewlekłemu stresowi i depresji, może być też skutkiem złych nawyków. Częste wybudzanie się ze snu to także oznaka nadczynności tarczycy, problemów z układem oddechowym czy moczowym. Poznaj pięć przyczyn wybudzania się ze snu.

Budzenie się w nocy a bezdech senny

Bezdech senny to groźna choroba, która polega na czasowym ograniczaniu lub nawet zatrzymywaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Tego typu epizody trwają przeważnie kilkanaście-kilkadziesiąt sekund, ale mogą się powtarzać wielokrotnie w ciągu nocy. Najczęstszym objawem bezdechu jest chrapanie, a także gwałtowne wybudzanie się, spowodowane brakiem tchu. Bezdech senny jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem – znacznie zwiększa ryzyko zawału i udaru, a nawet cukrzycy. Wybudzanie się w nocy może też świadczyć o chorobach płuc czy astmie.

Budzenie się w nocy a nadczynność tarczycy

Wybudzanie się ze snu, a także nadpobudliwość i pocenie się w nocy to częsty objaw nadczynności tarczycy. Jeśli ten ważny gruczoł wydziela za dużo hormonów, dochodzi do gwałtownych zaburzeń metabolicznych i szeregu uciążliwych dolegliwości. Nieleczona choroba może wyniszczać układ krążenia i cały organizm.

Budzenie się w nocy a skoki ciśnienia

Problemy ze snem są również charakterystyczne przy nadciśnieniu tętniczym. Wybudzanie się może być skutkiem gwałtownych skoków ciśnienia, które wywołują też silny ból głowy. Najczęściej dochodzi do nich nad ranem. Choroba wyniszcza naczynia krwionośne, a bez leczenia znacznie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Budzenie się w nocy a częstomocz i choroby układu moczowego

Wiele osób budzi się w nocy przez parcie na pęcherz i konieczność oddania moczu. Jeśli jednak nie jest to spowodowane spożywaniem dużej ilości płynów przed snem, możemy mieć do czynienia z zapaleniem pęcherza i dróg moczowych. Objaw ten jest też charakterystyczny dla cukrzycy, a u mężczyzn towarzyszy problemom z prostatą.

Budzenie się w nocy a zespół niespokojnych nóg

Budzenie się w nocy może być też spowodowane zespołem niespokojnych nóg. Dolegliwość ta objawia się mrowieniem łydek w czasie spoczynku. Uciążliwy objaw prowokuje poruszanie nogami, co w nocy sprzyja wybudzaniu się.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama