Reklama

Czym są alergie zwierzęce?

Zwierzęce alergie są dosyć powszechne w naszych domach, a także w miejscach, gdzie zwierzęta nie żyją. To może być zaskakujące ale aż 70% wszystkich domów w Stanach Zjednoczonych to gości jakiegoś zwierzaka. Zwierzęta potrafią przynieść wiele radości i są zazwyczaj uważane jako prawdziwy członek rodziny. Wykazano że głaskanie psa albo kota potrafi obniżyć ciśnienie krwi i zmniejsza poczucie osamotnienia i izolacji. Dlatego nie jest dziwne dlaczego jesteśmy bardzo związani emocjonalnie z naszymi pupilkami. Jednak dal osób z alergią na sierść zwierząt posiadanie takiego zwierzaka może stanowić nie lada wyzwanie, a nawet wielki problem.

Przyczyny alergii zwierzęcych

Alergie zwierzęce są często uznawane za związane z sierścią ale to właściwie alergie na stare łuski skórne, które powodują reakcje alergiczne u ludzi. Wszystkie zwierzęta są istotami biologicznymi ze stale pracującymi systemami. Produktem ubocznym tej egzystencji jest regularne, niemal stałe zrzucanie starej skóry. Starsze zwierzęta są zazwyczaj bardziej na to podatne niż młodsze osobniki. Niewielki rozmiar sierści zwierząt domowych oznacza także, że przenosi się bardzo łatwo. Jeżeli masz psa lub kota w domu, to prawdopodobnie znajdziesz sierść swojego zwierzaka w powietrzu, odzieży, pościeli, na zasłonach, meblach i dywanach. Przenoszenie sierści zwierząt domowych jest często spotykany na ubraniach osób, które nawet nie mają własnego zwierzaka.

Skutki alergii zwierzęcych

Objawy alergii na sierść zazwyczaj przedstawiają klasyczne objawy alergii. Powiększenie węzłów chłonnych, pokrzywka, kichanie, swędzenie oczu, łzawienie oczu, uczucie zatkanego nosa lub wyciek z nosa. Są to także obrzęki twarzy i skóry lub ogólne bóle. Należy również zauważyć że wydzieliny zwierzęce także powodują alergie.

Sposoby zmniejszenia objawów alergii zwierzęcych w domu.

Jedną z propozycji może być poświęcenie jednego pokoju jako „pokój zwierzątek”. Rozpowszechnianie się sierści jest łatwiej utrzymać w tym jednym pomieszczeniu dla zwierząt domowych, niż w całym domu poprzez regularne czyszczenie powierzchni. Można także użyć oczyszczacza powietrza wysokiej jakości. Należy regularnie czyścić łóżko lub obszar przebywania swojego zwierzaka.

Podobnie jak myjemy własną pościel aby zapobiec narastaniu brudu, należy zachować obszar przebywania zwierząt w takiej czystości. Nawet jeśli zwierzęta nie mają wstępu na meble, sierść może się na nich osiedlić a nawet może zostać wchłonięta do ich tapicerek. Tu z pomocą na pewno przyjdzie suche odkurzanie, które wciągnie sierść oraz wilgotna szmatka. Oczywiście należy myć zwierzęta a ich kuwety należy utrzymywać w czystości.

Większość alergii pochodzących od zwierzaków domowych występuje w domach, gdzie zwierzęta są obecne ale także w miejscach gdzie zwierzęta nie żyją. Alergeny tych zwierząt mogą być szczególnie rozpowszechniane w szkołach, domach, centrach handlowych i miejscach pracy. To nie możliwe aby żyć w bańce mydlanej ale jest możliwe podjęcie działań, które zniwelują obecność sierści zwierząt domowych i alergii z nimi związanych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama