Reklama

Czym jest hiperprolaktynemia?

Hiperprolaktynemia to schorzenie, które wiąże się z podwyższonym poziomem hormonu we krwi zwanego prolaktyną. Najważniejszą funkcją prolaktyny jest stymulowanie produkcji mleka po porodzie, a więc w trakcie ciąży podwyższony poziom tego hormonu jest rzeczą normalną. Prolaktyna wpływa również na poziom hormonów płciowych (estrogenu i testosteronu) u kobiet i u mężczyzn. Prolaktyna jest produkowana przez przysadkę mózgową, czyli gruczoł wielkości ziarnka grochu znajdujący się u podstawy mózgu.

Reklama

Jakie są przyczyny hiperprolaktynemii?

Jedną z przyczyn jest powiększenie przysadki mózgowej lub guz przysadki zwany gruczolakiem. Guz przyczynia się do nadmiernej produkcji prolaktyny. Guzy mogą być duże lub małe i zazwyczaj są łagodne, czyli nie są zmianami nowotworowymi. Duże guzy mogą powodować bóle głowy, zaburzenia widzenia (czasem jednocześnie). Gruczolaki częściej występują u kobiet i bardzo rzadko u dzieci.

Jakie są objawy hiperprolaktynemii?

Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą cierpieć z tego powodu na niepłodność, zmniejszenie libido i utratę tkanki kostnej. Dodatkowo kobiety mogą cierpieć na:

suchość pochwy, prowadzącą do bólu podczas stosunku, problemy menstruacyjne –  brak miesiączki lub nieregularna miesiączka, produkcja mleka, gdy nie jest się w ciąży lub nie karmi się dziecka .

Mężczyźni mogą cierpieć na: problemy z erekcją –  brak wzwodu lub trudności z utrzymaniem zwodu, powiększenie piersi, zwane ginekomastią, zmniejszenie masy mięśniowej i rzadsze owłosienie ciała.

Jak diagnozuje się hiperprolaktynemię?

Najłatwiej wykryć nadmiar prolaktyny z pomocą badania krwi. Jeśli jej poziom jest za wysoki, zazwyczaj wykonuje się więcej testów pod kątem hormonu tarczycy. Poziom hormonu tarczycy będący w normie wyklucza niedoczynność tarczycy jako przyczynę hiperprolaktynemii. Lekarze mogą również zapytać o inne choroby, stosowane leki i wykluczą zajście w ciążę.

Jeśli lekarz podejrzewa gruczolaka, wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym. Dzięki takiemu badaniu można określić rozmiar przysadki mózgowej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama