Reklama

Czy wiesz, że płacz jest dobry dla naszego zdrowia?

Przez długie lata łzy postrzegane były jako oznaka słabości i symbolizowały niedojrzałość emocjonalną. Wierzono, że płaczący ludzie nie chcą brać odpowiedzialności za swoje błędy lub chcą po prostu w ten sposób zdobyć sympatię. Okazuje się jednak, że płacz jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia. Kiedy jesteśmy smutni - i wyrażamy to poprzez płacz - nasze ciało automatycznie uwalnia substancje chemiczne, które pełnią rolę naturalnego środka uspokajającego. Potrafią one stępić naszą percepcję bólu. Płacz stymuluje również uwalnianie hormonów, zwanych opioidami i oksytocynami, które sprawiają, że odczuwany ból wydaje się dużo słabszy. Jest to naturalny środek znieczulający, który zapewnia nam odrobinę wytchnienia. Warto wiedzieć, że płacz to naturalna czynność, która pomaga utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu. Musimy pozwolić sobie na łzy, gdy jesteśmy przygnębieni lub czymś się martwimy. Dzięki nim, po dłuższej chwili żałoby, zaczniemy odczuwać lekką ulgę. Łzy mogą być również oznaką radości i podniecenia. Pojawiają się one jednak najczęściej w złych okresach naszego życia - są symbolem cierpienia i głębokiego bólu. Nie powinniśmy ich jednak powstrzymywać. Poniżej przedstawiliśmy kilka płynących z nich korzyści dla naszego zdrowia.

Reklama

Są dobre dla naszego wzroku

Łzy pomagają uniknąć odwodnienia błon śluzowych oczu, odpowiednio je nawilżając. Pomaga to utrzymać nasze oczy w dobrej kondycji. Eksperci twierdzą, że ludzie, którzy nie potrafią wydzielać łez, zdecydowanie częściej cierpią na kłopoty związane ze wzrokiem.

Zabijają niektóre bakterie

Łzy zawierają silny związek nazywany lizozymem. Dzięki niemu potrafią zabijać niektóre bakterie w ciągu zaledwie kilku minut od kontaktu. W rezultacie łzy chronią nas przed drobnoustrojami, które powodują przeziębienia i inne przykre dolegliwości.

Mogą eliminować toksyny

Łzy, które wydzielamy, gdy odczuwamy silne emocje lub ból, są znakomitą formą terapii, która pomaga nam się uspokoić. Pomagają one również w eliminowaniu toksyn, które nagromadziły się w naszym organizmie z powodu stresu i innych czynników.

Pomagają zmniejszyć stres

Spadające z naszych oczu łzy mają ten sam skutek, co pot, wydzielany podczas intensywnych ćwiczeń. Oba sposoby są bardzo pomocne w obniżaniu wysokiego poziomu stresu emocjonalnego.

Poprawiają nastrój

Kiedy płaczemy usuwamy z naszego ciała duże ilości manganu. Jest to niezwykle korzystne, ponieważ wysokie stężenie tego pierwiastka w organizmie może powodować zmęczenie, drażliwość, depresję, niepokój i szereg innych zaburzeń, które mogą poważnie wpłynąć na naszą stabilność emocjonalną.

Zapamiętaj!

Teraz wiesz już, jakie korzyści dla naszego zdrowia emocjonalnego potrafią zapewnić łzy. Ważne jest, aby nigdy nie próbować ich powstrzymywać. Walka z naturalną potrzebą płaczu może poważnie zaszkodzić całemu organizmowi - poprzez zablokowanie wydzielania substancji leczniczych. Dodatkowo zbytnie nagromadzenie negatywnych emocji w przyszłości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Pamiętaj, aby nigdy nie bać się lub wstydzić swoich uczuć, nawet wtedy gdy wymagają kilku łez. Pomogą nam one poradzić sobie z uciążliwymi problemami i korzystnie wpłyną na zdrowie całego organizmu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama