Reklama

Co robić w przypadku stłuczenia?

Stłuczenie to najczęstsza kontuzja mięśni. Potłuczenia zwykle są skutkiem przewrócenia się albo silnego uderzenia. W chwili kontaktu z twardym podłożem, drobne naczynia znajdujące się pod skórą pękają. Krew przedostaje się do tkanek, a to wywołuje obrzęk i zasinienie skóry. Czasem powstaje krwiak, który boli przy dotyku. Większość siniaków znika w ciągu 7-10 dni. Skóra wówczas zmienia barwę – najpierw jest czerwona, potem sina, następnie żółtawa lub bladozielona. To skutek powolnego wchłaniania uszkodzonych komórek krwi. Jednak co robić w przypadku stłuczenia?

Chwilę po upadku

Jak najszybciej przyłóż zimny kompres. Zahamuje on wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk. Woreczek z lodem lub żelowy kompres trzymaj nie dłużej niż 10 minut. Jeśli nie masz pod ręką lodu, do obolałego miejsca przyłóż cokolwiek zimnego, np. butelkę ze schłodzonym napojem.

Okładu nie kładź jednak bezpośrednio na skórę, bo możesz ją odmrozić.

Co potem?

Kompres owiń np. w ręcznik kuchenny lub ściereczkę. Obolałą rękę albo nogę staraj się trzymać wyżej serca, to także ograniczy podskórne krwawienie. Po upływie doby na potłuczone miejsce przyłóż kompres ciepły i wilgotny. To z kolei rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń. Siniaki smaruj maścią zawierającą arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.

Idź do lekarza!

Jeśli siniak jest rozległy, miejsce stłuczenia bardzo boli i jest opuchnięte, idź do lekarza. Niebezpieczne są stłuczenia głowy – mogą być przyczyną wewnętrznych krwiaków lub nawet uszkodzeń kości czaszki. Jeśli ból głowy nie ustępuje i towarzyszą mu mdłości, można podejrzewać wstrząśnienie mózgu.

Stłuczone kolano i biodro

Niebezpieczne są też upadki na biodro, kolano czy pupę. W kręgosłupie może dojść do zgniecenia kręgu, jego pęknięcia lub przemieszczenia. Stłuczenie kolana może się zakończyć uszkodzeniem łąkotki lub tzw. wodą w kolanie (wysiękiem do wnętrza stawu).

Nie lekceważ siniaków w okolicy oka. Idź do lekarza, jeśli pojawia się silny ból, wylew do gałki ocznej czy podwójne widzenie.

Pomoc z natury

Siniak szybciej zniknie, gdy zastosujesz okład z czosnkiem i oliwą. Rozgnieć 5 ząbków czosnku i zmieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Nasącz gazę i przykładaj na stłuczone miejsce kilka razy w ciągu dnia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama