Reklama

Co robić, jeśli nie chcemy się przeziębiać?

Stosowanie poniższych metod i pozbycie się złych nawyków pozwoli uniknąć chorób, nawet gdy na zewnątrz panuje chłód. Dzięki temu nie tylko będziesz zdrowy, ale także będziesz w stanie cieszyć się zimową pogodą.

Reklama

Stosowanie kropli do nosa przed wyjściem z domu

Chłodne powietrza obkurcza śluzówkę nosa, a jeśli nieco jej “pomożemy” zakraplając nos, sprawimy, że błona śluzowa nie będzie w stanie bronić nas przed atakiem mikroorganizmów ani ogrzać zimnego wdychanego powietrza. Przed wyjściem z domu wystarczy tylko wydmuchać nos.

Oddychanie ustami na zewnątrz

Kiedy oddychamy przez usta, nasz organizm nie jest w stanie ogrzać ani nawilżyć powietrza, co zwiększa ryzyko zachorowania na anginę. Aby jej uniknąć, lepiej jest oddychać powoli i głęboko przez nos.

Zakrywanie nosa i ust szalikiem

W czasie zimnej pogody powietrze, jakie wydychamy może zmienić się w lód, kiedy trafia na powierzchnię szalika czy płaszcza. Powietrze, które potem wdychamy przez tkaninę jest zimniejsze niż to, które byśmy wdychali bez tej „ochrony”. Taki zwyczaj może doprowadzić do zachorowania na anginę i zapalenie oskrzeli, a także podrażnić skórę. Jeśli nie możesz się odzwyczaić, zasłaniaj same usta, nie nos.

Bieganie w zimną pogodę

Jeśli pierwszy przymrozek złapie cię w zbyt lekkim ubiorze, lepiej jest po drodze do domu wejść gdzieś na chwilę i się ogrzać, na przykład do sklepu, by następnie kontynuować drogę do domu. Nie zaczynaj coraz szybciej biec, gdy robi się zimno.

Noszenie zbyt obcisłych ubrań i butów

Zarówno zbyt ciasne ubrania, jak i buty sprawią, że szybciej zmarzniesz. Trochę luźniejsze ubrania zatrzymają ciepłe powietrze i pozwolą ci się szybciej ogrzać.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama