Reklama

Choroby, które mogą dopaść nas na urlopie

Na wakacjach mogą dopaść nas różne choroby. Te najpopularniejsze to zatrucia, a także różnego rodzaju uczulenia. To jednak nie wszystko. Gdy przebywamy na urlopie, możemy zarazić się również znacznie bardziej groźnymi chorobami, jak na przykład cholera czy gruźlica. Sprawdźmy, jakich chorób powinniśmy obawiać się na wakacjach oraz jak ich uniknąć.

Zatrucia pokarmowe

Jedną z najpopularniejszych wakacyjnych dolegliwości są zatrucia pokarmowe. Możemy zarazić się bardzo łatwo. Szczególnie podatne na tak zwaną grypę żołądkową są dzieci. Wystarczy wypić niewielką ilość napoju, który zanieczyszczony jest toksynami lub szkodliwymi drobnoustrojami. By uniknąć zatruć pokarmowych, należy dokładnie sprawdzać żywność, którą spożywamy. Gdy zamawiamy coś w restauracji, zapytajmy kelnera o skład dania. Ma on obowiązek poinformować nas o pochodzeniu składników, z których skomponowana jest potrawa.

Zakażenia pasożytami

Kolejna popularna wakacyjna dolegliwość to zakażenie pasożytami. Najczęstszym jej powodem jest zjedzenie potrawy, w której żyje pasożyt. Larwy tasiemca można spotkać na przykład w niedosmażonym mięsie lub rybach. Powinniśmy dokładnie sprawdzać mięso, które zamawiamy w restauracji, by uniknąć zakażenia.

Zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza to jedna z najpopularniejszych letnich dolegliwości. Może nas dotknąć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przyczyny? Wystarczy chwilę posiedzieć w mokrym stroju kąpielowym na wietrze lub na zimnej posadzce, a zapalenie pęcherza gwarantowane. Niestety, dolegliwość ta jest bardzo dokuczliwa i wymaga leczenia. Przed wyjazdem na wakacje warto zaopatrzyć się w leki na zapalenie pęcherza.

Choroby gardła

W lecie lubią nas dopadać również choroby gardła. Bardzo łatwo je złapać, na przykład pijąc zimny napój gazowany w upalny dzień. Różnica temperatur sprawia, że łatwiej dochodzi do zapalenia i rozwoju bakterii. Efekt? Angina. W lecie unikajmy zatem picia napojów prosto z lodówki.

Grzybica

Na koniec zostawiliśmy grzybicę i to nie bez przyczyny. To choroba, która dopada nas najczęściej właśnie latem. Można łatwo zarazić się nią na basenach lub w miejscach, w których przebywa dużo ludzi, na przykład toaletach. Grzybica to bardzo nieprzyjemna choroba, wymagająca długotrwałego leczenia. By jej uniknąć, pamiętajmy o zabieraniu klapek na baseny lub pod prysznice publiczne, używaniu tylko swoich ręczników i dokładnym myciu rąk po korzystaniu z toalet publicznych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama