Reklama

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk - objawy, leczenie

Choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli artroza, najpierw doprowadza do zużycia chrząstki stawowej. Z czasem zniszczeniu ulegają też pozostałe elementy stawu – kości, ścięgna, więzadła i błona maziowa. Artroza atakuje głównie stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłupa, ale także stawy rąk. Często są to stawy międzypaliczkowe dalsze (w końcówkach palców) lub pośrednie, czyli środkowe. Ale najbardziej upodobała sobie staw znajdujący się u podstawy kciuka. Na skutek choroby słabnie chwyt i precyzja ruchów. Często wykonanie prostej czynności staje się bardzo trudne. Problemem jest utrzymanie w dłoni kubka, zapalenie zapałki, zapięcie guzika czy zawiązanie sznurowadła.

Objawy choroby

Zwykle choroba postępuje wolno. Początkowo pojawia się ból – jest stały albo odzywa się po przeciążeniu palców, np. po pisaniu na klawiaturze czy lepieniu pierogów.

Chore stawy palców stają się pogrubione – pojawiają się na nich guzki. Powodują ograniczenie ruchomości stawów. Palce mogą sztywnieć (głównie po przebudzeniu lub dłuższym bezruchu) i drętwieć.

Z czasem dochodzi do obrzęku powierzchni dłoni. Choroba zwyrodnieniowa stawów ma również podłoże zapalne. W okresie jej nasilenia pojawiają się miejscowo typowe objawy stanu zapalnego – zaczerwienienia, obrzęki, podwyższona temperatura ciała.

Konieczne leczenie

Chorobę zwyrodnieniową rozpoznaje się na podstawie zdjęć radiologicznych (RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia). Pomagają one ocenić stan chrząstki stawowej.

W leczeniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub paracetamol. Zmniejszają one dolegliwości bólowe.

Istotnymi sposobami wspomagającymi leczenie farmakologiczne są: masaże, hydroterapia, krioterapia (leczenie zimnem).

Na obrzęk stawów, uśmierzenie bólu i zmniejszenie uczucia drętwienia pomagają domowe sposoby: ciepłe okłady z ręczników czy termoforów lub zimne kompresy i okłady z lodu.

Nieodzowne ćwiczenia

Zmniejszają ból, zwiększają elastyczność stawu i siłę okalających go mięśni.

  • Zwiększ zakres ruchu w nadgarstku: siedząc przy stole, połóż ręce na blacie tak, by nadgarstki opierały się o jego krawędź, a dłonie luźno zwisały ku podłodze. Powoli unoś raz jedną, raz drugą dłoń, maksymalnie odwodząc ją ku górze.
  • Ćwicz chwyt hakowy: zahacz o siebie palce obu dłoni i jak najmocniej rozciągaj je na zewnątrz.
  • Zwiększaj zakres ruchu palców: dłoń z rozsuniętymi palcami połóż na blacie i odsuwaj kolejno jeden palec od drugiego (możesz pomóc sobie drugą ręką).
  • Trenuj siłę chwytu: połóż przedramię na stole, dłonią chwyć kolisty przedmiot o dość dużej średnicy (np. gumową piłkę, gąbkę). Na zmianę ściskaj i rozluźniaj uchwyt. W miarę postępów zmniejszaj średnicę przedmiotu.
  • Usprawniaj ruchomość palców: oprzyj dłoń na książce. Odwracaj jej kartki po kolei każdym palcem z osobna.
  • Poprawiaj jakość chwytu: opuszkami kolejnych palców dociskaj kciuk.
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama