Reklama

Choroba bostońska: Przyczyny, objawy i leczenie

Choroba bostońska to jedna z dziecięcych chorób zakaźnych, która może też zaatakować dorosłych, i wywołać u nich niebezpieczne powikłania. Szczególnie groźna jest również dla kobiet w ciąży. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową i powoduje uciążliwą wysypkę oraz ogólne złe samopoczucie. W ostatnich latach notuje się wzrost zachorowań na "bostonkę", co naukowcy wiążą z cieplejszymi zimami, które sprzyjają namnażaniu się wirusa odpowiedzialnego za chorobę. Czym jest choroba bostońska, jak się objawia i na czym polega leczenie? Czy można się ustrzec przed tym zaraźliwym schorzeniem?

Czym jest choroba bostońska i jakie są jej przyczyny?

Choroba bostońska (zwana w skrócie bostonką) jest popularną, ale niepoprawną nazwą choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (z ang. HFMD). To właśnie na tych częściach ciała pojawia się charakterystyczna wysypka. Bostonkę wywołują wirusy z grupy Coxsackie (te same, które odpowiedzialne są za zapalenie gardła, anginę wirusową, a także zapalenie opon mózgowych i zapalenie mięśnia sercowego) oraz enterowirus EV 71. Najczęściej chorują dzieci między 2. a 10. rokiem życia, ale zdarza się, że choroba atakuje też dorosłych. Są oni niestety bardziej narażeni na ciężki przebieg, a także groźne powikłania neurologiczne i kardiologiczne (wirus może zaatakować mózg, płuca i serce, wywołując duszności czy zaburzenia rytmu serca). Choroba bostońska jest też niebezpieczna dla kobiet w ciąży – w pierwszym trymestrze może doprowadzić do poronienia lub uszkodzeń płodu.

Bostonka rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a także poprzez wydzieliny nosiciela wirusa (ślinę, wydzielinę z nosa czy kał). Z tego względu do masowych zakażeń często dochodzi w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Objawy choroby bostońskiej

Pierwszym objawem choroby bostońskiej jest wysoka gorączka (może sięgać nawet 40 stopni), która pojawia się 2-5 dni po kontakcie z wirusem. Chory skarży się na ogólne osłabienie, ból gardła i utratę apetytu. U niektórych pacjentów występują także biegunki i wymioty. Po 2-3 dniach gorączka słabnie, ale pojawia się charakterystyczna wysypka, która często mylona jest z ospą wietrzną. Łososiowe grudki można jednak zauważyć jedynie na dłoniach i stopach (bardzo rzadko osutka występuje też na pośladkach i tułowiu), a także na błonach śluzowych jamy ustnej i gardła – czerwone plamy i krostki przypominają afty. Są one bolesne i znacznie utrudniają spożywanie pokarmów i płynów. Wysypka na skórze nie jest swędząca i nie pozostawia blizn. U dzieci choroba przebiega łagodnie i mija samoistnie w ciągu 10 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Warto jednak wiedzieć, że przebycie choroby nie daje odporności na resztę życia.

Leczenie choroby bostońskiej

Chorobę diagnozuje się na podstawie objawów oraz obserwacji wysypki. Lekarz jest w stanie odróżnić chorobę bostońską od ospy wietrznej, alergii czy rumienia wielopostaciowego. Bostonka jest chorobą wirusową, więc leczenie ma charakter objawowy, bardzo rzadko konieczna jest hospitalizacja. Pacjentom podaje się leki przeciwbólowe i zwalczające gorączkę, a także środki odkażające i zmniejszające ból gardła i jamy ustnej. Bardzo ważne jest też nawadnianie organizmu i przyjmowanie lekkostrawnych półpłynnych posiłków. Pęcherzyki wysypki powinno się osuszać tak jak w przypadku ospy wietrznej, najlepiej używając do tego kremów antywirusowych. Kluczowe jest unikanie rozdrapywania pęcherzyków, bo może to prowadzić do zakażenia bakteryjnego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama