Reklama

Ból głowy, który może okazać się niebezpieczny

Istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne i wymagają konsultacji lekarskiej. Jeśli cierpisz na bóle głowy, które są ostre i nieustępujące lub towarzyszą im wymioty oraz/lub zawroty głowy, twój organizm stara ci się powiedzieć, że coś nie działa tak, jak powinno. Poniżej opisaliśmy 4 rodzaje bólu głowy, które w największym stopniu wskazują, że twój stan zdrowia jest poważny.

Ból głowy, który możesz określić, jako "najgorszy, jaki miałeś w życiu"

Jeśli przeszedłeś w swoim życiu już nie jeden ból głowy, na pewno wiesz, że ból w górnej części karku i głowy występuje najczęściej i może być spowodowany różnymi czynnikami. Jednak ból określany, jako "najgorszy, jakiego doświadczyłeś w życiu" musi wiązać się z krwotokiem podpajęczynówkowym powstałym na skutek pęknięcia tętniaka naczyń mózgowych. Jeśli ból głowy pojawia się u ciebie zwykle, kiedy leżysz nieruchomo i towarzyszą mu zesztywnienie karku, wymioty, zawroty głowy i nietolerancja światła, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Zazwyczaj, pierwszy ból głowy jest jedynie sygnałem ostrzegawczym, a pierwszy krwotok nie zagraża życiu, jeśli od razu zgłosisz się po pomoc do lekarza. Tętniak zostanie od razu wykryty, a wtedy może zostać usunięty chirurgicznie. Jeśli jednak zbagatelizujesz objawy, może to mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Ból głowy, który występuje rano

Jeśli zauważyłeś, że twoje bóle głowy są nie do zniesienia rano, ale wraz z upływem dnia lub po zwymiotowaniu powoli ustępują, z kolei nasilają się po aktywności fizycznej, może to wskazywać, że masz guza mózgu. Bóle tego typu nie znikają na skutek zastosowania leków. Lekarze donoszą, że zaledwie 8% wszystkich pacjentów, u których występuje guz mózgu zgłaszają bóle głowy, jako pierwszy i jedyny objaw u nich występujący.

Najbardziej typowe objawy guza mózgu to zmiany stanu psychicznego i drgawki. Ten rodzaj bólu głowy najczęściej wskazuje raczej na metastatycznego guza mózgu niż na pierwotnego guza mózgu. Jeśli jednak wystąpił u ciebie jeden lub więcej z wymienionych objawów, najlepiej, jeśli zgłosisz się do lekarza w celu wyjaśnienia ich przyczyny.

Nagły, ostry ból głowy

Ból głowy, który pojawia się nagle, szybko przybiera na sile i wydaje się, że nie ma konkretnej przyczyny powinien cię zaniepokoić. Zwłaszcza, jeśli chwilę później zaczniesz tracić czucie w jednej połowie swojego ciała, od głowy po palce stóp, może to oznaczać, że właśnie przechodzisz udar. Do innych objawów udaru, towarzyszących bólowi głowy jest nagły mętlik w głowie, problemy z mówieniem i ze zrozumieniem innych, problemy z widzeniem na jedno oko, zawroty głowy, itp. Jeśli doświadczysz tego rodzaju bólu głowy, musisz zgłosić się po pomoc lekarską natychmiast, ponieważ istnieje u ciebie ryzyko wystąpienia udaru.

Ostry ból głowy, zesztywnienie karku i gorączka

Ból głowy może być także objawem zapalenia opon mózgowych, ale tylko wtedy, kiedy pojawia się w towarzystwie następujących objawów: podwyższona temperatura, sztywny kark, wymioty i nudności. Zapalenie opon mózgowych, to poważny stan zapalny opon znajdujących się wokół rdzenia kręgowego i w mózgu, który może stanowić zagrożenie dla życia. Do innych objawów można zaliczyć rozkojarzenie, senność, wrażliwość na światło, utratę apetytu oraz drgawki. W niektórych przypadkach może się nawet pojawić wysypka na skórze. Stan ten jest bardzo poważny i nieleczony może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlatego należy się natychmiast skonsultować z lekarzem, jeśli zauważymy u siebie charakterystyczne objawy.

Jeśli rozpoznasz u siebie któryś z opisanych powyżej rodzajów bólu głowy, nie ignoruj go, ale natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu wyjaśnienia jego przyczyny. Wczesne wykrycie jest niezmiernie ważne w przypadku każdej choroby, dlatego należy zachować czujność.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama