Reklama

Białe grudki na twarzy - przyczyny powstawania, usuwanie

Na twojej twarzy pod skórą pojawiają się białe grudki? Zastanawiasz się, jaka jest tego przyczyna i czym właściwie są te tajemnicze, nieestetyczne krostki? Pewnie marzysz o tym, żeby je usunąć, ale boisz się tego robić, żeby na twarzy nie pozostały widoczne blizny. Masz rację. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, dobrze poznaj swojego wroga.

Tego typu zmiany skórne to najprawdopodobniej tzw. prosaki. Powstają one, gdy w ujściu gruczołu łojowego dochodzi do nadmiernego gromadzenia się sebum. Aby mieć pewność, że są to prosaki, powinno się najpierw skonsultować z dermatologiem. Jeśli lekarz potwierdzi przypuszczenia, grudki można usunąć w gabinecie kosmetycznym.

Najskuteczniejszą metodą, zwłaszcza w przypadku licznych, nawracających prosaków, jest elektrokoagulacja. Zabieg polega na działaniu na zmianę prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości. Wytwarza on ciepło, które ścina białko. W ten sposób grudka zostaje usunięta. Po elektrokoagulacji pozostają jedynie małe strupki lub czerwone plamki, które szybko się goją.

Pojedyncze prosaki można też nakłuwać sterylną, jednorazową igłą i wyciągać. Nie powinno się jednak robić tego samodzielnie, zwłaszcza, gdy zmiany umiejscowione są w okolicy oczu. Można bowiem niechcący uszkodzić oko.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama