Reklama

Bezpieczne sposoby usuwania woskowiny z uszu

Woskowina w uszach oprócz tego, że jest niechcianym obiektem, działa jako naturalny środek czyszczący uszy. Nasz organizm posiada własne mechanizmy, aby usunąć nadmiar woskowiny. Ruchy szczęki, żucie pokarmów i mówienie w naturalny sposób masują przewody słuchowe i powodują przesuwanie się woskowiny w przewodzie słuchowym. Naturalny mechanizm naszego organizmu do oczyszczania uszu nie jest doskonały. Czasami mogą przytrafić się problemy spowodowane nadmierną ilością woskowiny, które objawiają się bólem ucha, zaburzeniami słuchu, uczuciem niedrożności ucha, odczuciem dzwonienia w uchu (szumy uszne), a nawet zawrotami głowy. Dlatego dowiedz się, jak usunąć woskowinę naturalnie.

Reklama

Oliwa z oliwek

Kilka kropli delikatnie ogrzanej oliwy z oliwek wkrop ostrożnie do ucha. Połóż się odwracając się bokiem (na drugą stronę), aby zatrzymać oliwę wewnątrz ucha. Pozostań w tej pozycji przez co najmniej 15 minut. W przypadku bólu ucha możesz powtarzać cały proces 2 do 3 razy dziennie przez 3 dni. Po upływie tego czasu przechyl głowę na drugi bok i pozwól by olej swobodnie wypłynął z wnętrza ucha. Możesz dodatkowo namoczyć miękką bawełnianą szmatkę w ciepłej wodzie i zetrzeć nadmiar woskowiny z małżowiny usznej. W zastępstwie oliwy z oliwek można również użyć oliwki dla niemowląt lub oleju mineralnego.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego daje korzyści nieco inne niż po prostu wypłukiwanie woskowiny. Zabija szkodliwe grzyby i bakterie, które mogą zagnieździć się w uchu. Żeby zastosować olejek z drzewa herbacianego umieść kilka kropli bezpośrednio do przewodu słuchowego i pozostaw na kilka minut. Napełnij gumową pipetę wodą i wtryśnij ją delikatnie do ucha. Woda wypłucze woskowinę i pozostałości olejku. Po takim zabiegu należy zadbać o to, żeby uszy dokładnie wyschły przed wyjściem z domu.

Tran

Aby dbać o swoje uszy możesz wzmocnić odporność całego organizmu. W tym celu należy przyjmować codziennie jedną kapsułkę tranu. Oprócz wyraźnych korzyści dla całego zdrowia, tran obniża poziom produkowanej woskowiny do normalnego osiągnięcia normalnego stanu.

Krople do uszu

Używaj tylko kropli do uszu o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, które jednocześnie pomogą rozpuszczać woskowinę. Pochyl głowę, aby czyszczone ucho pozostało na górze. Wkrop kilka kropli i ruszaj małżowinę uszną do góry i do dołu, aby przyspieszyć działanie kropki. Wyprostuj głowę i pozwól kroplom wylać się wraz z rozpuszczoną woskowiną. Wytrzyj małżowinę uszną i gotowe.

Ostrzeżenie

Korzystanie z waty do czyszczenia uszu nie jest zalecane, ponieważ może powodować wepchnięcie woskowiny jeszcze głębiej do przewodu słuchowego. Dodatkowo pocieranie delikatnej skóry wewnątrz przewodów słuchowych może doprowadzić do poważnych podrażnień.

Korzystanie z patyczków kosmetycznych do czyszczenia jest tym bardziej szkodliwe, ponieważ może to spowodować przebicie błony bębenkowej. Nie powinno się również samodzielnie usuwać woskowiny, jeśli miałeś wcześniej operację ucha. Również czyszczeniu uszu podczas lub tuż po zapaleniu ucha może skutkować bólem lub uszkodzeniami ucha.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama