Reklama

Astygmatyzm - objawy i leczenie

Astygmatyzm to wada, która może być wrodzona, jednak u większości osób pojawia się dopiero w wieku dorosłym. Zdarza się często - dotyczy ok. 50% z nas. Zazwyczaj towarzyszy krótkowzroczności. Oczy, nawet mimo noszenia okularów, zaczynają się szybko męczyć i piec. Mogą się zacząć pojawiać zawroty głowy. Oglądany przez nas obraz jest nieostry.

Reklama

Przyczyny

W przypadku astygmatyzmu dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne, u niektórych osób dochodzi do niego w wyniku urazu oka.

Prawidłowa rogówka oka ma kształt kulisty, a gdy mamy do czynienia z astygmatyzmem – rogówka staje się owalna. Z tego powodu promienie światła docierające do oka z zewnątrz załamują się pod nieprawidłowym kątem i nie skupiają się w jednym punkcie. W efekcie pogarsza się ostrość widzenia. Z upływem lat wada może się nasilać, a sprzyja jej wysokie stężenie cukru we krwi.

Co możesz zrobić samemu?

Dbaj o wzrok, pamiętaj o nim nawet podczas pracy. Jeśli dużo piszesz na komputerze, rób choćby 10-minutowe przerwy. Patrz w dal, mrugaj oczami, by lepiej je nawilżyć. Wychodź na świeże powietrze.

W domu rób ćwiczenia wzmacniające mięśnie podtrzymujące gałki oczne. Gimnastyka ta ma na celu uelastycznienie mięśni oraz lepsze ukrwienie narządu wzroku.

Przestrzegaj diety opóźniającej procesy starzenia się wzroku. Jedz mało tłuszczów zwierzęcych, a dużo warzyw (papryki, brokułów, marchwi, szpinaku), owoców jagodowych z ciemną skórką. Spożywaj też oleje bogate w kwasy omega-3.

Chroń oczy przed podrażnieniem (ogranicz ilość środków chemicznych w domu). Gdy pieką lub odczuwasz świąd, pomóc mogą krople ze świetlikiem czy tzw. sztuczne łzy.

Jak skorygować astygmatyzm?

Jedną z zalecanych metod korygowania tej wady są jednodniowe soczewki kontaktowe. Mają specjalnie wyprofilowaną powierzchnię, dzięki czemu nie tylko widzisz prawidłowo, ale też lepiej dostrzegasz np. auta podczas zmierzchu i w nocy. Soczewki mają tę zaletę, że nie przeszkadzają (jak okulary) w uprawianiu sportu, pływaniu itp.

Jakie są chirurgiczne metody korekcji astygmatyzmu?

Zabiegi laserowe – wave front, Lasik, PRK. Przeprowadza się je ambulatoryjnie, bez narkozy, a jedynie w znieczuleniu miejscowym. Już po kilku dniach widzi się ostro. Zabiegi można wykonywać u osób, które ukończyły 21 lat.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama