Reklama

9 skutecznych sposobów na złagodzenie bólu brzucha

Ból brzucha, czy też ból żołądka, to powszechne zaburzenie ze strony układu trawiennego, które może być wywołane różnymi czynnikami, takimi jak niestrawność, zaparcia, zespół jelita drażliwego, biegunka czy choroba refluksowa przełyku. Większość łagodniejszych przypadków bólów brzucha może być z powodzeniem leczona w domu przy użyciu prostych i naturalnych środków. Jednak jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu gorączka i wymioty, należy skonsultować się z lekarzem. Podane poniżej łatwe sposoby łagodzą ból brzucha i zmniejszają związane z nim dolegliwości.

Reklama

Herbata z imbiru

Najlepiej przyrządzić herbatę ze świeżego korzenia imbiru. Taki napar łagodzi również mdłości, często towarzyszące bólowi brzucha. Dodajemy starty lub drobno posiekany korzeń imbiru do szklanki wody. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez 2 minuty. Zdejmujemy z palnika, przecedzamy i dodajemy 1 łyżeczkę miodu (opcjonalnie).

Mięta pieprzowa

Jeśli nie mamy świeżego imbiru, możemy użyć świeżej mięty. Można zaparzyć herbatę, dodając kilka gałązek do wrzątku lub też po prostu żuć świeże liście. Mięta poprawia trawienie i zwiększa apetyt. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu zgagi, niestrawności i gazów. Herbata z mięty pieprzowej jest też dostępna w sklepach. To doskonały środek również na skurcze wywołane menstruacją.

Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym może przynieść ulgę, wpływając łagodząco na stan zapalny mięśni brzucha. Rozluźniając mięśnie, może zmniejszyć ból wywołany skurczami żołądka. Wykazuje też korzystne działanie w przypadku gazów i wzdęć.

Sok z aloesu

Sok z aloesu jest bardzo skutecznym remedium na problemy trawienne. Witaminy i minerały w nim zawarte wspomagają łagodzenie bólu brzucha. Tworzy on barierę ochronną na ściankach żołądka i nie tylko łagodzi ból brzucha, ale również zmniejsza nieprawidłowości w działaniu układu trawiennego. Dla zdrowia warto wypijać codziennie sok z aloesu na pusty żołądek.

Sok z cytryny

Jeśli ból brzucha spowodowany jest niestrawnością, ulgę przynieść może sok z cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z połówki cytryny do szklanki wody i wypić.

Gorące okłady

Przyłożenie do brzucha butelki z gorącą wodą może pomóc w złagodzeniu skurczów żołądka. Wystarczy położyć się wygodnie i odpoczywać z ciepłym okładem na brzuchu przez 15 minut.

Nasiona kopru włoskiego

Żucie nasion kopru włoskiego przynosi ulgę w bólu, jeśli spowodowany jest on niestrawnością. Nasiona te zawierają anetol, olejek eteryczny stymulujący wydzielanie soków trawiennych, regulujących trawienie. Żuj 1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego po posiłku, aby złagodzić niestrawność i wzdęcia.

Probiotyki

Zniszczenie pożytecznych bakterii, które są konieczne do zdrowego trawienia, może spowodować problemy trawienne w żołądku takie jak zaparcia czy biegunki. Probiotyki, żywe drobnoustroje, dostarczają żywe kultury bakterii i wzmacniają układ trawienny.

Włókna pokarmowe

Jeśli przyczyną bólu brzucha jest zaparcie, warto sięgnąć w pokarmy bogate we włókna pokarmowe. Dobrze jest jeść dużo świeżych owoców i warzyw oraz pić wystarczającą ilość wody. Takie produkty stymulują ruch jelit i przynoszą ulgę w bólu brzucha.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama