Reklama

8 sposobów na radzenie sobie z negatywnymi emocjami

Negatywne emocje są w stanie nas osaczyć i przytłoczyć, nie pozwalając niekiedy nawet na swobodny oddech. Budzą nas w nocy, powodują niepokój i strach w ciągu dnia. Nie pozwalają nam na rozwinięcie naszego potencjału. Jednak tak nie musi być. Choć nieraz wydaje się to niemożliwe, to zawsze istnieje światełko w tunelu. Czarne chmury nad naszymi głowami mogą się rozpierzchnąć. Spójrzmy na osiem rożnych sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak niepokój i napięcie.

Reklama

Unikaj gniewnych, pochmurnych i pesymistycznych ludzi

Choć nie ma ku temu dowodów naukowych, istnieje przekonanie, że każdy z nas jest sumą pięciu ludzi, którzy nas otaczają. Oznacza to, że jeśli spędzamy czas z toksycznymi ludźmi częściej niż z innymi, nasza osobowość będzie narażona na trudną do przezwyciężenia ilość negatywnych emocji.

Aby samemu nabrać bardziej optymistycznego nastawienia, mądrze będzie oddzielić się od gniewnych, pochmurnych i pesymistycznych ludzi. Jeśli znasz kogoś, kto źle na ciebie wpływa i znajduje przyjemność w twoim smutku, odsuń się od niego.

Poproś o pomoc

Jedną z największych oznak tego, ze zaczynasz przejmować kontrolę nad swoimi emocjami, jest moment, w którym prosisz o wsparcie w tej dziedzinie. Będzie to też najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć.

Ludzie chcą nam pomóc, a niekiedy bez pomocy innych nie jesteśmy w stanie pozbyć się negatywnych emocji. Jeśli ktoś jest dla ciebie ważny i wiesz, że się o ciebie troszczy, odważ się i wyjaśnij mu swoją sytuację. Taka osoba nie odmówi ci pomocy.

Przejdź się na spacer

Jeśli czujesz, że zaczynają cię ogarniać negatywne emocje, cztery ściany, którymi jesteś otoczona, mogą tylko pogorszyć sytuację. Aby temu zapobiec, dobrze jest przejść się na spacer. Pozwoli ci to na pozbycie się negatywnej energii i da ci kilka chwil na przemyślenia, które oczyszczą twój umysł i powstrzymają od powiedzenia czegoś, czego później byś żałowała. Na spacer wybierz miejsce, gdzie możesz popatrzeć na piękny krajobraz i ze spokojem zapytać samą siebie, dlaczego tak się czujesz.

Zajmij swoje myśli czymś innym

Jeśli odczuwasz negatywne emocje, dobrze jest czasami oderwać swoje myśli od przytłaczającego tematu. Może to być telewizyjne show, gra w piłkę, a nawet coś tak prostego i łatwo dostępnego jak e-book czy Internet.

Cokolwiek wybierzesz, aby rozproszyć swoją uwagę i zwrócić ją ku czemuś innemu, będzie to dobry sposób na wypełnienie czasu i odwrócenie uwagi od problemów.

Sport

Nawet jeśli nie ćwiczysz, rozważ taką możliwość. Dzięki temu uwolnisz swój umysł od negatywnych emocji i niepokoju. To wspaniały sposób na złagodzenie stresu, a ponadto pozwoli ci pozbyć się złości i frustracji.

Zaakceptuj fakt, że każdy popełnia błędy

Jeżeli u podstawy twojej negatywnej energii leży obawa przed popełnieniem błędu, trzeba sobie przypomnieć, że błędy to coś, co przydarza się nam wszystkim. Nawet ludzie odnoszący największe sukcesy na świecie je popełniają, często niezliczoną ilość razy. Jednak nie pozwalają, aby to one były najważniejsze, ponieważ wiedzą, że błędy są częścią życia.

W rzeczywistości powinnaś widzieć błędy jako okazję do swojego rozwoju, aby stać się lepszym człowiekiem. Napraw je i wzmocnij się. Straciłaś pracę? Rozwiń swoje umiejętności i znajdź lepszą pracę albo stwórz swój własny interes!

Przypomnij sobie szczęśliwe chwile… i powiedz: “Chcę więcej!”

Zamiana negatywnych wspomnień na szczęśliwe jest świetnym antidotum na złe emocje. Kiedy przypomnisz sobie te wspaniałe, szczęśliwe dni, będziesz bez przerwy się uśmiechać i będziesz przepełniona optymizmem, dzięki któremu stworzysz jeszcze szczęśliwsze wspomnienia. A więc, do dzieła!

Śmiej się ze wszystkiego

Śmiech jest naprawdę najlepszym lekarstwem, więc jeśli kiedykolwiek czujesz się przygnębiona i negatywnie nastawiona, obejrzyj komedię i powiedz sobie, że życie nie jest nic warte, jeśli nie możesz się ze wszystkiego śmiać. Niepowodzenia się zdarzają, ale jeśli potrafisz się z nich śmiać, będziesz czuć się o wiele lepiej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama