Reklama

8 produktów pozwalających zwalczyć depresję

Jest wiele przyczyn mogących powodować stany depresyjne. Wśród nich znajdują się osobowość, geny, zaburzenia substancji chemicznych w mózgu, styl życia oraz pogoda. Czasami ludzie używają jedzenia jako środka sprawiającego, że czują się lepiej. Jednak niektóre przetworzone produkty bogate w nasycone tłuszcze oraz cukier mogą dać zupełnie odwrotny efekt. Oto 8 produktów, które pomogą w zwalczeniu depresji.

Reklama

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które wspomagają pracę mózgu oraz zmniejszają objawy depresji.

Szczególnie interesujące okazały się wyniki badań opublikowane w magazynie „British Journal of Psychiatry”. Naukowcy zadali sobie pytanie, dlaczego większość badań począwszy od genetyki po psychofarmakologię, skupia się na neuroprzekaźnikach, skoro mózg ssaków zbudowany jest w 80% z tłuszczu (lipidów), które okazują się odgrywać kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Co ciekawe, zmniejszenie się spożywania kwasów tłuszczowych omega 3 w diecie, zbiegło się ze wzrostem liczby osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Buraki

Jednak szklanka tego warzywa zapewnia 30% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy. Niedobór tego ważnego składnika odżywczego może powodować depresję, zmęczenie psychiczne oraz bezsenność. Niektóre leki takie jak leki obniżające poziom cholesterolu, leki przeciwzapalne, leki dla cukrzyków oraz tabletki antykoncepcyjne, mogą powodować niedobory kwasu foliowego.

Na szczęście buraki dostępne są cały rok, ale pamiętaj aby spożywać je kiedy są świeże, ponieważ w ugotowanej postaci mogą stracić aż do 40% zawartości kwasu foliowego. Możesz dodać je do pysznych i kolorowych sałatek, zamarynować w soku z cytryny, oliwie z oliwek, occie balsamicznym oraz ziołach, a także dodać do koktajlu, któremu nadadzą ładny odcień oraz odrobinę słodyczy.

Tłuste ryby

Jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe omega 3, to nie ma ich lepszego źródła niż tłuste ryby takie jak makrela, dziki łosoś czy tuńczyk. Kwasy omega 3 zawarte w tych rybach nie tylko mają właściwości pobudzające mózg, lecz także są dobre dla całego naszego organizmu. Poprawiają krążenie krwi, redukują stany zapalne oraz zmniejszają ryzyko chorób serca.

Ciemna czekolada

Kto z nasz nie lubi czekolady? Oprócz tego że jest pyszna i posiada wiele pozytywnie wpływających na nasze zdrowie antyoksydantów, to jeszcze jest jednym z najlepszych produktów poprawiających humor. Czekolada jest bowiem rozkładana w naszym organizmie na serotoninę, czyli hormon poprawiający nastrój. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z jej ilością, jeśli się odchudzasz.

Suszone grzyby

Są one bogate w selen, którego niedobory mogą powodować zwiększone ryzyko depresji, nerwicy oraz zmęczenia. Suszone grzyby są również doskonałym źródłem naturalnej witaminy D, której bardzo często nam brakuje. Badania wykazały, że osoby cierpiące na depresję sezonową, czują się lepiej po spożyciu większej dawki witaminy D.

Okazuje się, że grzyby rosnące w cieniu, 5 minut po ich zebraniu, mają o 800% więcej witaminy D. Aby spożywać je w większej ilości możesz zastąpić nimi startego indyka w tacos czy burrito, wypełnić nimi faszerowane papryczki, usmażone na grillu grzyby użyć jako „bułki” do wegetariańskiego burgera.

Cebula

Częste jedzenie cebuli i czosnku zmniejsza ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego. Warzywa te zawierają wysoką zawartość flawonoidów, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Tak więc jedzenie chroniące cię przed rakiem, może również wpłynąć na poprawię twojego nastroju.

Owoce

Świeże owoce są napakowane składnikami odżywczymi, które wspomagają nasz układ odpornościowy. Przetworzony cukier, w przeciwieństwie do naturalnej jego formy występującej w owocach, powoduje nagły wzrost energii po którym następuje równie nagły jej spadek. Cukry, błonnik oraz składniki odżywcze w owocach wspomagają proces ich wchłaniania.

Takie nagłe spadki energii mogą prowadzić do spadków nastroju. Rozwiązaniem jest na przykład spożywanie na śniadanie owoców takich jak świeże jabłka, banany, gruszki czy pomarańcze z dodatkiem białek zawartych między innymi w orzechach.

Kurkuma

Jeśli jesteś przygnębiony, to przyprawa ta jest świetną metodą na poprawę humoru. Kurkuma posiada właściwości przeciwzapalne, dlatego nazywana jest przyprawą życia. Używa się jej w kuchni indyjskiej oraz tajskiej. Przyprawa ta zawiera kurkuminoidy, które posiadają wiele właściwości zdrowotnych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama