8 pozycji podczas snu, które mają wpływ na zdrowie

Bezdech senny, ból pleców i szyi, zmarszczki na skórze i twarzy, te i inne problemy wynikają z pozycji w jakiej śpimy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ulubiona pozycja może mieć tak ogromny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Jakie pozycje są najlepsze? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Na plecach z rękami wzdłuż ciała

Sen na plecach z rękami wzdłuż tułowia jest generalnie najlepsza pozycją dla kręgosłupa i odcinka szyjnego, do momentu kiedy nie używasz zbyt dużo poduszek. Osoby śpiące w tej pozycji najczęściej chrapią i cierpią na bezdech senny, niż osoby śpiące w innych pozycjach.

Na plecach z rękami w górze

Spanie na tzw. rozgwiazdę. Ta pozycja jest również doskonała dla kręgosłupa, niezależnie czy wsuwasz ręce pod poduszkę czy nie. Spanie na plecach zapobiega powstawaniu zmarszczek i wyprysków skórnych. Podobnie jak pozycja na plecach z rękami wzdłuż ciała, pozycja ta sprzyja chrapaniu oraz zgadze. Dodatkowo, ręce wzniesione wysoko wywierają ucisk na nerwy w okolicach ramion, powodując ból.

Na brzuchu, twarzą w dół

Spanie na brzuchu może poprawić trawienie. Jednakże, położenie głowy na jedną bądź na drugą stronę może nadwyrężyć mięśnie i rankiem będziesz odczuwać ból szyi. Taka pozycja powoduje także ból pleców, ponieważ kręgosłup nie ma punktu podparcia.

Pozycja embrionalna

Pozycja ta może wydawać się komfortowa, lecz sypianie zwiniętym w kulkę z nogami przyciągniętymi wysoko do brody może powodować ból pleców i szyi. Ekstremalne zwinięcie w kłębek utrudnia głębokie oddychanie. Tę pozycję możesz rozważyć, jeśli masz problemy z chrapaniem lub jesteś w ciąży.

Na boku z rękami wzdłuż ciała

Gdy śpisz na boku z rękami wzdłuż ciała, twój kręgosłup przyjmuje naturalną pozycję i ma doskonałe wsparcie. Pozycja ta doskonale zmniejsza bóle pleców i szyi, a także zmniejsza ryzyko bezdechu sennego. Jednak w pozycji tej, pod wpływem grawitacji łatwiej tworzą się zmarszczki i opadają piersi.

No boku z rękami w górze

Pozycja ta ma taki sam wpływ na ciało jak spanie na boku z rękami wzdłuż ciała. Jednakże, może ona powodować ból ramion i pleców poprzez zmniejszony przepływ krwi i ciśnienie wywierane na nerwy.

Na prawym boku

Jeśli lubisz spać na jednym z boków, to na którym śpisz również ma znaczenie. Spanie na prawym boku może powodować zgagę. Natomiast sen na lewym boku ma wpływ na organy wewnętrzne takie jak wątrobę, płuca i żołądek, zmuszając je do zmiany pozycji. Kobietom w ciąży lekarze powinni zalecać spanie na lewym boku, gdyż pozycja ta poprawia krążenie krwi u płodu.

Na dużej poduszce

Niezależnie którą pozycję preferujesz, najlepszym sposobem i bez bólu jest sypianie na dużej poduszce, która zapewnia doskonałe wsparcie całego ciała. Osoby śpiące na plecach mogą wsunąć małą poduszkę pod łuk kręgosłupa dając mu oparcie. Ci, którzy preferują sen na boku mogą wsunąć poduszkę między kolana, a śpiący na brzuchu powinni włożyć poduszkę pod biodra dla pełnego oparcia, dzięki temu rankiem wstaniesz wypoczęty i bez bólu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama