Reklama

8 naturalnych metod leczenia egzemy

Egzema to uciążliwa choroba skóry, której ofiarą padają osoby na całym świecie w każdej kategorii wiekowej. Nie jest ona na szczęście groźna dla ludzkiego życia. Potrafi wywołać jednak szereg problemów - zarówno fizycznych, jak i psychicznych - które znacznie je utrudniają. Egzema często powoduje bolesne podrażnienia skóry i ciężkie do wytrzymania swędzenie. Choroba atakuje spore obszary ciała i jest przez to bardzo dobrze widoczna. Fakt ten staje się przyczyną wielu problemów o charakterze osobistym. Chorzy często nie potrafią zaakceptować swojego wyglądu i wstydzą pokazywać się nawet najbliższemu otoczeniu. Egzema jest ponadto chorobą przewlekłą - praktycznie niemożliwe jest całkowite jej wyleczenie. Na szczęście istnieją skuteczne zabiegi, które pomagają zmniejszyć dolegliwość jej objawów, ograniczyć zainfekowany obszar skóry i zdecydowanie ułatwić życie dotkniętych nią osób. Przedstawiamy wam 8 naturalnych metod walki z egzemą.

Reklama

Dobre żywienie potrafi czynić cuda

Wiele chorób naszego organizmu, można leczyć przy pomocy odpowiednio dobranej diety. Egzema nie jest wyjątkiem od tej reguły. Dotknięte nią osoby powinny spożywać duże ilości surowych i organicznych produktów spożywczych. Ten typ żywienia jest naturalny dla ludzkiego organizmu i znakomicie wpływa na jego regenerację.

Oczywiście istnieją też produkty, których chory na egzemę powinien unikać jak ognia. Należy z daleka trzymać się od przetworzonych produktów, sztucznych substancji słodzących oraz nasyconych tłuszczów - ich spożywanie może powodować podrażnienia skóry i wzmocnić objawy choroby. Dobrym pomysłem będzie również unikanie kofeiny, alkoholu, mięsa oraz produktów pszennych i mlecznych.

Zbawienny wpływ oleju kokosowego

Tłoczony z kokosów specyfik cieszy się w świecie medycznym bardzo dobrą opinią. Jego lecznicze właściwości propagują nawet znane na całym świecie czasopisma poświęcone modzie.

Olej kokosowy jest także idealną bronią w walce z egzemą. W jego skład wchodzi rzadka substancja zwana kwasem laurynowym, która skutecznie zwalcza bakterie i mikroorganizmy wywołujące choroby skóry. Olej kokosowy ponadto wygładza skórę i zabezpiecza ją przed podrażnieniami chemicznymi i środowiskowymi. Powinien on znaleźć stałe miejsce w naszych kuchniach i łazienkach.

C czyli cudo

Wszyscy wiemy, że witamina C jest dobra dla naszej skóry i organizmu. Przydaje się również w starciu z egzemą. Ta niesamowita witamina zawiera bowiem wszystkie substancje odżywcze, potrzebne nam do wzmocnienia systemu odpornościowego i walki z infekcjami. Posiada ona także właściwości przeciwzapalne i chroni komórki ciała przed szkodliwym wpływem stresu.

Wszystko to sprawia, że witamina C jest idealną bronią - nie tylko w starciu z egzemą, lecz także ze zwykłym przeziębieniem. Można wprowadzać ją do organizmu poprzez zakupione w aptekach suplementy lub spożywając duże ilości świeżych warzyw i owoców (głównie żółtych i pomarańczowych).

Pora ograniczyć stres

Stres jest czynnikiem koniecznym w codziennym życiu. Pobudza on nasz organizm do działania i pomaga osiągać ambitne cele. Problemy zaczynają się jednak, gdy jego poziom przekracza dopuszczalne normy. Zbyt wielki stres wpływa negatywnie na cały organizm, uderza nasze narządy wewnętrzne i prowadzi do poważnych problemów psychicznych. Czasami jego wpływ potrafi odbić się również na naszej skórze.

Choroby takie jak egzema mogą mieć charakter psychosomatyczny. W ich powstawaniu biorą udział głównie czynniki psychologiczne (zwłaszcza silne emocje), które uzewnętrzniają się w postaci rzeczywistych dolegliwości. Egzema może być więc swoistą reakcją organizmu na zbyt wysoki poziom stresu w naszym życiu. Warto się nad tym zastanowić, zanim sięgnie się po leki.

Kąpiele solne

Sole do kąpieli występują na rynku w wielu odmianach i zapachach. Są one znakomitym sposobem na ograniczenie skutków egzemy. Należy jednak zadbać, by pozbawione były niepotrzebnych dodatków chemicznych. Badania dermatologiczne wskazują, że kąpiele solne wygładzają naszą skórę, redukują jej zaczerwienienie i uciążliwe uczucie swędzenia. Wystarczy tylko kilka łyżeczek soli i codzienna, relaksująca kąpiel.

Nawilżanie skóry aloesem i witaminą E

Sok z aloesu uznawany jest powszechnie za prawdziwy cud natury. Jest jedną z najbardziej skutecznych substancji nawilżających i wygładzających skórę. Nie powinien dziwić więc fakt, że większość znanych firm kosmetycznych używa go w swoich produktach. Witamina E poważana jest natomiast dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Dobrym pomysłem jest stosowanie obu tych środków równocześnie. Nasza skóra będzie nam za to bardzo wdzięczna.

Leczenie za pomocą płatków owsianych

Kto by pomyślał, że płatki owsiane mogą posiadać właściwości lecznice, prawda? Jednak okazuje się, że kąpiele w nich są popularną metodą walki z egzemą. Wystarczy zmielić płatki na proszek, rozsypać go w wannie i zalać gorącą wodą. Codzienna, piętnastominutowa kąpiel pomoże nam ograniczyć objawy swędzącej i podrażnionej skóry. Są również skuteczne w redukcji powierzchni zaczerwienionego naskórka.

Kuracja olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne to znakomity sposób na polepszenie kondycji naszej skóry. Nawilżają i odnawiają jej komórki, pomagając w walce z różnego rodzaju infekcjami. Dobrym pomysłem jest również używanie ich w przypadku zbytniej chropowatości skóry. Dla osiągnięcia najlepszego efektu warto dodać kropelkę rumianku lub krwawnika do olejku migdałowym lub jojoba i mieszankę tą rozsmarować po całym ciele. Satysfakcja gwarantowana.

Wskazówki

Egzema to uciążliwa dolegliwość, która potrafi boleśnie wpłynąć na nasze życie. Jednak jeśli będziemy sumiennie trzymać się opisanych powyżej metod znacząco zredukujemy jej objawy. Odczuwana ulga bez wątpienia będzie warta tej odrobiny wysiłku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama