Reklama

8 domowych sposobów, aby pozbyć się jęczmienia

Jęczmień to stan zapalny gruczołów łojowych znajdujących się w powiekach. Pojawiająca się infekcja powoduje tworzenie się guzka wypełnionego ropą. Taki stan może wywołać między innymi opuchliznę, świąd i ból. Gruczoły łojowe w powiekach zapychane są przez bakterie Staphylococcus, będące główną przyczyną tworzenia się jęczmienia. Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc pozbyć się jęczmienia:

Zielona herbata

Zielona herbata jest niezwykle bogata w składniki przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu infekcji i bólu, jak również w pozbyciu się samego guzka. Zaparz zieloną herbatę i pij ten gorący napój regularnie, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

Nasiona kolendry

Nasiona kolendry są również skuteczne w leczeniu jęczmienia. Ma ona właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć ból i opuchliznę powiek. Niewielką ilość nasion kolendry dodajemy do szklanki wody. Gotujemy i pozostawiamy do wystudzenia. Przemywamy zmienione miejsca na powiece uzyskanym roztworem.

Kurkuma

Kurkuma znana jest ze swoich leczniczych właściwości, które pomagają w leczeniu jęczmienia.Niewielką ilość kurkumy zalewamy dwiema szklankami wody. Gotujemy do momentu, gdy ilość wody zmniejszy się o połowę. Bierzemy czystą ściereczkę i moczymy ją w przygotowanej mieszance. Nakładamy ją na zmienione chorobowo miejsce, aby pozbyć się bakterii, a co za tym idzie, jęczmienia.

Liście guawy

Liście guawy usuną opuchliznę i zaczerwienienie. Myjemy dokładnie liście. Zanurzamy ręcznik w gorącej wodzie i wyciskamy z niego nadmiar wody. Kładziemy liście guawy na jednej części gorącego ręcznika i zakrywamy drugą. Pozostawiamy do wystudzenia, a następnie nakładamy bezpośrednio na zmienioną chorobowo powiekę.

Aloes

Aloes jak zwykle okazuje się przydatny w leczeniu stanów chorobowych skóry. Żel znajdujący się w nim wykazuje zarówno właściwości bakteriobójcze, jak i przeciwzapalne, które pomagają uniknąć powstawania infekcji bakteryjnej. Nakładamy żel z aloesu bezpośrednio na zmienioną skórę. Pozostawiamy na pewien czas, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.

Szampon dla dzieci

Szampon dla dzieci jest delikatnym kosmetykiem, którego można użyć do pozbycia się stanu zapalnego w okolicach oczu. Odrobinę szamponu dla dzieci mieszamy z ciepłą wodą. Przy pomocy wacika kosmetycznego nakładamy uzyskaną miksturę na powiekę.

Goździki

Goździki są bardzo dobrym środkiem łagodzącym ból i zmniejszającym stan zapalny, który może pomóc w pozbyciu się jęczmienia. Zanurzamy goździki w wodzie, a następnie moczymy w niej czysty ręcznik i nakładamy na zmienione miejsce. Taką kurację powtarzamy kilkakrotnie, aby wyleczyć jęczmień i pozbyć się ropy.

Ciepłe okłady

Nakładanie ciepłych kompresów na zmienione miejsce pomoże w pozbyciu się ropy powstałej w wyniku zakażenia, a tym samym w szybszym wyleczeniu zmiany. Bierzemy ciepły ręczniczek i zanurzamy go w gorącej wodzie. Następnie wyciskamy go i usuwamy wszelki nadmiar wody. Nakładamy bezpośrednio na zmienione miejsce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama