7 skutecznych domowych leków na suchy kaszel

Podane niżej domowe leki na suchy kaszel zostały wybrane ze względu na ich skuteczność w walce z ostrym lub przewlekłym kaszlem. Chociaż każdy z tych leków uważany jest za bezpieczny, w przypadku braku rezultatów lub nasilenia objawów, koniecznie wybierz się do lekarza, gdyż przewlekły kaszel może być objawem poważniejszej choroby.

Wywar z kurkumy i czarnego pieprzu

Kurkuma to doskonała przyprawa wspomagająca leczenie ostrego kaszlu. Łagodzi również stan zapalny. Czarny pieprz ma podobne właściwości, które pomagają w przypadku podrażnionego gardła, a ponadto, chronią przed wirusami i bakteriami, które mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zapalnego. 

By przygotować ten domowy lek na suchy kaszel, zagotuj pół szklanki wody. Gdy zacznie wrzeć, dodaj jedną łyżeczkę kurkumy w proszku i jedną łyżeczkę czarnego pieprzu. Gotuj składniki przez około trzy minuty. Zdejmij naczynie z ognia i przelej jego zawartość do kubka. Dodaj jedną łyżeczkę naturalnego miodu lub syropu z agawy (do smaku).

Pij wywar raz dziennie.

Syrop na kaszel z miodu i cytryny

Jeśli szukasz alternatywy dla sztucznych syropów, które można kupić w pobliskiej aptece, to na pewno zaciekawi cię ten domowy lek na suchy kaszel. Zarówno cytryna, jak i miód mają właściwości łagodzące. Leczą przyczyny ostrego kaszlu. Cytryny wykazują właściwości przeciwzapalne, a miód jest naturalnym antyoksydantem.

By przygotować ten lek na suchy kaszel, po prostu wymieszaj dwie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny i łyżkę naturalnego miodu.

Pij syrop co najmniej trzy razy dziennie, aż kaszel zacznie ustępować.

Wywar na suchy kaszel z czosnkiem i miodem

Czosnek jest jednym z najefektywniejszych domowych leków na suchy kaszel, gdyż jest znany ze swoich niezwykłych właściwości antybakteryjnych. Chociaż jego smak jest dość specyficzny i intensywny, jego uzdrawiające właściwości są jeszcze silniejsze. Po wymieszaniu go z miodem mającym działanie łagodzące, powstaje mieszanka, która bardzo szybko przynosi ulgę w suchym kaszlu i pomaga pokonać stan zapalny.

By przygotować ten lek, rozgnieć delikatnie trzy ząbki czosnku i wrzuć je do szklanki wody. Następnie przelej zawartość szklanki do garnka i doprowadź do wrzenia. Gotuj całość przez dwie minuty, a następnie zdejmij garnek z ognia. Wyjmij ząbki czosnku i przelej zawartość do kubka. Dodaj jedną łyżkę miodu i wypij. Dla lepszego efektu można zjeść ugotowane ząbki czosnku.

Domowy syrop z cebuli i miodu na suchy kaszel

Chociaż może się wydawać, że to nie jest najsmaczniejszy domowy lek na suchy kaszel, uzdrawiające i łagodzące właściwości cebuli sprawiają, że to jeden z najefektywniejszych leków, który prawie natychmiast przynosi ulgę w kaszlu.

By przygotować ten syrop, wymieszaj pół łyżeczki świeżego soku z cebuli z jedną łyżeczką naturalnego miodu. Spożywaj dwa razy dziennie dla szybkiego złagodzenia kaszlu.

Domowa mieszanka hamująca kaszel ze świeżą papryczką cayenne

Uzdrawiające właściwości papryczki cayenne sprawiają, że jest to jedna ze skuteczniejszych przypraw stosowana w domowych lekach. Zmieszanie świeżego imbiru, miodu, octu jabłkowego i papryczki natychmiast przyniesie ulgę.

By przygotować mieszankę, po prostu wymieszaj ¼ łyżeczki świeżej papryczki, ½ łyżeczki świeżo startego imbiru, 1 łyżkę octu jabłkowego, 1 łyżkę naturalnego miodu i 2 łyżki wody. Pij ten uzdrawiający eliksir przynajmniej dwa razy dziennie, aż kaszel ustąpi.

Sok ze świeżych marchwi

Ten domowy lek na suchy kaszel pomoże pozbyć się nawet najbardziej uporczywego kaszlu, gdyż zawiera całą gamę witamin i mikroelementów, które załagodzą podrażnienie i pomogą walczyć z przyczynami kaszlu. Wystarczy wycisnąć sok z pięciu marchwi i dodać dwie łyżki wody. Pij cztery razy dziennie, aż kaszel całkowicie przejdzie.

Napar z korzenia lukrecji

Korzeń lukrecji jest jednym z najlepszych środków na kaszel, ponieważ leczy jego przyczyny. Niezależnie od tego, czy kaszel jest skutkiem przeziębienia czy podrażnienia gardła, glicyryzyna zawarta w lukrecji powstrzymuje odruch kaszlu i jednocześnie ma działanie przeciwzapalne. Zapalenie gardła często jest skutkiem suchego kaszlu, dlatego napar z korzenia lukrecji może być skutecznym domowym lekiem.

Zagotuj w garnku szklankę wody. Wsyp do kubka dwie łyżki suszonego korzenia lukrecji. Zalej korzeń wrzącą wodą. Przykryj naczynie i odstaw na piętnaście minut. Odcedź suszony korzeń lukrecji.

Pij napar dwa razy dziennie, aż do ustania kaszlu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama