7 produktów o działaniu przeciwwirusowym

Przeziębienie jest najczęstszym skutkiem działania wirusów i dotyka setki tysięcy osób każdego roku. Istnieje aż 200 różnych wirusów, które atakują układ oddechowy w naszym organizmie. Dlatego powinniśmy spożywać dużą ilość produktów oraz ziół o właściwościach przeciwwirusowych.

Świeży czosnek (Allium sativum)

Spożywany regularnie może znacząco obniżyć ryzyko przeziębienia o 64%. Jeśli jednak już złapałeś przeziębienie, to czosnek może skrócić czas jego trwania oraz objawy o 70%.

Czosnek zawiera allicynę, która jest siarkoorganicznym związkiem chemicznym. To właśnie on nadaje mu jego unikalny zapach.

Czarny bez (Sambucus nigra)

Czarny bez od długiego czasu znany jest ze swojej efektywności w zwalczaniu przeziębień. Badania pokazały, że wzmacnia on układ odpornościowy zwalczający infekcje.

Wirusy przyczepiają się do zdrowych komórek, a następnie przenikają w ich głąb przy pomocy ostrych kolców. Kiedy wirus znajdzie się w jej środku zaczyna się proces replikacji. Zreplikowane wirusy przedostają się następnie do innych zdrowych komórek. Czarny bez niszczy ostre kolce wirusów, przez co nie może on dostać się do komórki.

Liść oliwny (Olea europea)

Liść oliwny zawiera polifenol zwany oleuropeiną. Zmniejsza on ciśnienie krwi oraz cholesterol, a także jest pomocny w leczeniu niektórych rodzajów nowotworu. Liść oliwny posiada właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz przeciwwirusowe. Testowany był w styczności z takimi wirusami jak wirus opryszczki, grypy czy HIV-1.

Zielona herbata (Camellia sinesis)

Zielona herbata posiada właściwości antyoksydacyjne, które zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego poprzez zapobieganie zniszczeniom oksydacyjnym tętnic. Kolejną jej zaletą jest to, że pomaga w walce z niektórymi typami nowotworów.

Zielona herbata zawiera katechiny zwane epigalokatechina (EGC), epikatechina (ECG) oraz galusan epigalokatechiny. Powstrzymują one niektóre rodzaje wirusów przed dostaniem się do zdrowych komórek.

Lapacho czerwone (Handroanthus impetiginosus)

Zioło to znane jest również jako d'arco. Jest to liściaste drzewo występujące w Centralnej oraz Południowej Ameryce. Przez wiele lat było używane przez rdzennych mieszkańców tego regionu. Udowodniono, że jest skutecznym sposobem na leczenie infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych.

Grzyby Shiitake (Lentinula edodes)

Wszystkie jadalne grzyby mają właściwości przeciwwirusowe. Jednak badania wykazują, że grzyby shiitake są wyjątkowo silne w tej kwestii. Okazuje się, że posiadają one co najmniej 11 zidentyfikowanych związków, które hamują replikację wirusów w zdrowych komórkach.

Korzeń lukrecji (Glycyrrhiza glabra)

Ekstrakt z tego korzenia znany jest również jako glicyryzyna lub kwas glicyryzynowy. Posiada on bardzo silne związki przeciwwirusowe, które po przeprowadzonych badaniach okazały się skuteczne w zwalczaniu wirusa HIV, AIDS oraz SARS.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama