Reklama

6 ziół wspomagających proces oczyszczania nerek

Nerki są specyficznym narządem, zdolnym do samooczyszczania. W celu wzmocnienia tego procesu należy spożywać duże ilości płynów - w postaci wody i innych napojów, lecz również odpowiednich warzyw. Oprócz usuwania toksyn, właściwie oczyszczone nerki mogą również pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz poprawić funkcjonowanie dróg moczowych i pęcherza moczowego. Zdrowa dieta, ćwiczenia i częste nawadnianie organizmu są istotne dla podtrzymania dobrej kondycji nerek. Istnieje również kilka łatwo dostępnych produktów, które znacząco pomagają w ich oczyszczaniu. Poznajcie kilka z nich.

Reklama

Pietruszka

Pietruszka jest silnym, naturalnym diuretykiem (lekiem moczopędnym). Powoduje zwiększone wydalanie moczu, przepłukując nerki i pozbywając się z nich szkodliwych bakterii i zarazków.

W celu stymulacji procesu oczyszczania nerek należy pić kilka filiżanek naparu z pietruszki na tydzień. Przygotowuje się go, dodając łyżkę pokruszonej świeżej pietruszki do filiżanki wrzącej wody. Naczynie należy przykryć, odczekać 5 minut, a następnie odcedzić napar. Można również przygotować skuteczny napój detoksykujący, mieszając ¼ szklanki soku z pietruszki z ½ szklanki wody, odrobiną miodu i sokiem z cytryny. Otrzymany napój należy pić dwa razy dziennie przez kilka tygodni.

Korzeń mniszka lekarskiego

Mniszek działa na organizm jak silny środek moczopędny, znacznie zwiększając produkcję moczu. Ze względu na swoje właściwości jest bardzo pomocny w procesie oczyszczania nerek i wątroby. Dodatkowo roślina ta zapobiega retencji wody i łagodzi podrażnienia układu moczowego.

W celu systematycznego oczyszczenia nerek, należy pić 2 szklanki herbaty z mniszka lekarskiego dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Przygotowujemy ją w następujący sposób: na początek należy zagotować 2 łyżeczki suszonego korzenia mniszka lekarskiego w szklance wody przez około 5 minut. Po wyłączeniu ognia naczynie należy przykryć, odczekać spokojnie 10 minut i następnie odcedzić. Teraz wystarczy dodać trochę miodu i cieszyć się smakiem herbaty.

Uwaga: Zioło to może niekorzystnie reagować z niektórymi lekami. Przed jego wykorzystaniem, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Seler

Seler posiada naturalne właściwości moczopędne. Pomaga w usuwaniu toksyn i szkodliwych substancji z organizmu poprzez zwiększenie wydalania moczu. Zawiera także niezbędne składniki odżywcze, które stymulują pracę nerek. Regularne spożywanie selerów może zapobiec kamienicy nerkowej i innym infekcjom.

Warto pić przynajmniej jedną szklankę soku z selera raz dziennie przez kilka tygodni. Można także przygotować specjalny napój, wyciskając w sokowirówce sok z 2 selerów, odrobiny świeżej pietruszki, jednej marchewki i jednego ogórka. Otrzymany w ten sposób napój należy pić raz dziennie przez kilka tygodni.

Pokrzywa

Kto by pomyślał, że znienawidzona przez dzieci pokrzywa może mieć dobroczynny wpływ na nasze nerki. Roślina ta znacząco zwiększa produkcję moczu, co ułatwia usuwanie z organizmu szkodliwych produktów procesu przemiany materii oraz wspomaga wydalanie ich przez nerki. Pokrzywa zapobiega również formowaniu się kryształków (które przekształcają się w kamienie nerkowe) oraz zwalcza bakterie, redukując ryzyko infekcji nerek.

Dodaj 2 łyżeczki świeżej lub suszonej pokrzywy do filiżanki gorącej wody. Po około 10 minutach napar należy odcedzić i dodać odrobinę miodu. Tak przygotowaną herbatę należy pić dwa razy dziennie przez kilka tygodni.

Uwaga: Pokrzywa może wchodzić w negatywne interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, obniżającymi wysokie ciśnienie krwi oraz wysoki poziom glukozy. Przed jej zażyciem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Skrzyp

Skrzyp to kolejne zioło o właściwościach moczopędnych. Zwiększa wydzielanie moczu i wspomaga proces wypłukiwania szkodliwych materiałów z organizmu. Posiada również silne właściwości antyoksydacyjne, oferujące wiele korzyści dla nerek i układu nerkowego.

Przygotowując herbatę z skrzypu należy dodać 1-3 łyżeczki świeżej lub suszonej rośliny do szklanki wrzątku. Naczynie należy przykryć i odczekać 5-10 minut. Zalecanie jest picie 2-3 filiżanek herbaty dziennie przez okres około tygodnia.

Kurkuma

Kurkuma to kolejne, odrobinę mniej znane zioło, o korzystnym działaniu dla naszych nerek. Posiada wiele niezwykle pomocnych właściwości. Oczyszcza nerki, odtruwa wątrobę i stymuluje proces oczyszczania krwi. Ma również właściwości przeciwzapalne.

Należy zmieszać łyżeczkę surowego soku z kurkumy z sokiem z cytryny, szczyptą pieprzu kajeńskiego i odrobiną miodu w filiżance ciepłej wody. Napój taki warto pić raz dziennie przez kilka tygodni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama