Reklama

6 produktów pomocnych w walce z trądzikiem

Trądzik pojawia się zazwyczaj na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach i ramionach. Oznaki i objawy trądziku różnią się w zależności od stopnia nasilenia choroby. Najbardziej typowe jego objawy to białe krostki, zaskórniki, małe czerwone wypryski na skórze, pryszcze z ropą na czubkach lub bolesne wypełnione ropą guzki pod powierzchnią skóry. Jeśli nie przystąpimy do leczenia wystarczająco szybko, trądzik może pozostawić nam blizny i przebarwienia na skórze. Dodatkowo, pokryta pryszczami twarz mocno wpływa na naszą samoocenę. Na szczęście w leczeniu trądziku może pomóc kilka produktów, które łatwo możemy znaleźć w naszej kuchni.

Reklama

Ocet jabłkowy

Surowy, organiczny ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych kuchennych produktów, pomocnych w leczeniu trądziku. Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne pomagają oczyścić pory z bakterii i łoju, dwóch głównych przyczyn choroby. Należy wymieszać łyżeczkę surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego z 2-3 łyżeczkami wody filtrowanej lub destylowanej. Wykorzystaj wacik, aby rozprowadzić substancję na dotkniętej chorobą skórze. Okład pozostaw na co najmniej 10 minut, po czym umyj skórę ciepłą wodą. Kurację tą należy stosować kilka razy dziennie przez kilka dni.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu trądziku oraz innych wyprysków skórnych. Posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które pomagają leczyć przyczyny i zmniejszyć uciążliwe objawy tej choroby.

Należy wymieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody, aby stworzyć charakterystyczną papkę. Użyj wacika do rozprowadzenia substancji na dotkniętych chorobą obszarach skóry. Spłucz dokładnie po upływie minuty. Środka tego powinno się używać 1-2 razy w tygodniu.

Cytryna

Cytryna zawiera kwas L-askorbinowy, który pomaga wysuszyć trądzik. Posiada również silne właściwości antybakteryjne. Korzystając z wacika, rozprowadź świeżo wyciśnięty sok z cytryny na dotkniętą chorobą skórę. Odczekaj 10 minut, po czym spłucz zimną wodą. Kurację tą powtarzaj dwa razy dziennie. Pomoże ci to skutecznie zmniejszyć lub wyeliminować objawy trądziku.

Kurkuma

Badania wykazały, że zawarty w kurkumie związek kurkumina posiada silne właściwości antybakteryjne. Substancja ta hamuje rozwój bakterii powodujących trądzik. Należy zmieszać łyżeczkę kurkumy w proszku z wystarczającą ilością wody lub wody różanej, aby stworzyć charakterystyczną papkę. Nałóż ją na dotkniętą przez chorobę skórę i pozostaw tam do wyschnięcia. Następnie całość należy spłukać zimną wodą. Kurację taką powtarzaj 1-2 razy dziennie.

Pomidory

Pomidory są niezwykle skuteczne w leczeniu trądziku i innych dolegliwości skóry, ze względu na swoje właściwości ściągające i antyoksydacyjne.

Kuracja w tym przypadku jest bardzo łatwa. Wystarczy umieścić plasterek świeżego pomidora na dotkniętą przez chorobę skórę i utrzymać go tam przez kilka minut. Następnie należy spłukać wszystko ciepłą wodą. Proces ten trzeba powtarzać dwa razy dziennie przez kilka dni. Jest on jednak skuteczny tylko w leczeniu łagodnego trądziku.

Miód

Środek ten ceniony jest za swoje właściwości antybiotyczne. Miód skutecznie zwalcza bakterie powodujące trądzik i inne choroby skóry. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć zaczerwienienia i stany zapalne związane z tą chorobą. Należy rozprowadzić niewielką ilość miodu na dotkniętym przez trądzik obszarze skóry. Pozostaw go tam przez 15-20 minut, po czym zmyj najpierw ciepłą, a następnie zimną wodą. Kurację taką stosuj dwa razy dziennie przez około tydzień.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama