Reklama

6 produktów, które mogą wywołać migrenę

Migrena jest okropną dolegliwością, a odstawienie produktów, które ją powodują, też nie jest przyjemne. Co gorsza, produkty, te są różne u innych osób, a wiedza o nich pochodzi z obserwacji pacjentów, a nie z przeprowadzonych badań naukowych. Zanim wykreślisz ze swojej diety wszystkie poniższe produkty, pamiętaj, że brak lub opuszczenie któregoś z posiłków może być przyczyną migren wśród kobiet.

Reklama

Alkohol

Uważa się, że za migrenę odpowiedzialne może być wino, w szczególności czerwone. Z badań wynika, że w ponad 30% przypadków alkohol jest przyczyną migreny. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, jednak niektórzy eksperci uważają, że odpowiedzialne są za to związki obecne w winie takie jak taniny i flawonoidy. Poza tym alkohol może doprowadzić do odwodnienia, które również może spowodować ból głowy.

Kofeina

Jeśli często cierpisz na migreny, to przyczyną może być picie zbyt dużej ilości kawy lub napojów gazowanych. Dzieje się tak dlatego, że kofeina wpływa na niektóre receptory w mózgu, które są odpowiedzialne za powstanie migreny. Postaraj się ograniczyć ilość napojów z kofeiną do 340 gram dziennie. Jest jednak jeszcze coś. Kofeina ma działanie przeciwbólowe, dlatego jej niewielka ilość podczas bólu głowy, może być pomocna.

Sery pleśniowe

Gorgonzola. Camembert. Cheddar. Sery pleśniowe są uwielbiane za smak i strukturę, a ponieważ życie potrafi być niesprawiedliwe, są one jedną z najczęstszych przyczyn migreny. Eksperci nie do końca wiedzą, dlaczego tak się dzieje, jednak przypuszczają, że odpowiedzialne są za to tyraminy, czyli związki w serach pleśniowych, które mogą mieć wpływ na neuroprzekaźniki w naszym organizmie.

Wędliny i przetwory mięsne

Hot-dogi, kiełbaski czy kanapka z indykiem – wszystkie te produkty mogą wywołać atak migreny. Zawierają one konserwant zwany azotan sodu, który według naukowców, może powodować zaburzenia substancji chemicznych w mózgu, co może objawiać się bólem głowy.

MSG

MSG to nic innego jak glutaminian sodu, który zyskał w ostatnich latach złą reputację, głównie dlatego, że kojarzony był on z otyłością. Jednak niewiele osób wie, że może on powodować również migrenę. Dowody na potwierdzenie tej teorii nie są jednoznaczne, jednak badanie przeprowadzone w 2008 roku sugeruje, że 2,5% bólów głowy może być spowodowanych właśnie tym składnikiem.

Aspartam

Aspartam, czyli sztuczna substancja słodząca, może być przyczyną migren u niektórych osób. Wniosek taki został wyciągnięty z obserwacji, a nie z wykonanych badań. Jeśli chcesz uniknąć spożycia aspartamu, to wiedz, że znajduje się on w paczkowanych produktach takich jak napoje gazowane, płatki śniadaniowe, budynie czy galaretki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama