Reklama

6 powodów dla których powinno się puszczać bąki

Kultura i wzajemna uprzejmość mów nam, by unikać puszczania bąków w miejscach publicznych. Jako dzieci puszczaliśmy bąki wraz z rówieśnikami, a jako dorośli zmuszamy się do wstrzymywania. Prawda jest taka, że nie ważne jak bardzo się staramy jest to niemożliwe. Jeśli dbasz o swoje zdrowie, nie należy się powstrzymywać. Według nauki, puszczanie wiatrów czy też bąków jest naturalną funkcja organizmu i nie powinniśmy jej powstrzymywać. Oto kilka korzyści z puszczania bąków.

Reklama

Puszczanie baków pomaga zmniejszyć wzdęcie

Wzdęcie jest nieprzyjemnym uczuciem. Sprawia, że czujesz się jak balon na którym nie dopinają się spodnie. Nagromadzone gazy należy uwolnić, a jedynym sposobem jest puszczanie bąków.

Wąchanie bąków jest dobre

Wąchanie bąków może zapobiec kilku zdrowotnym problemom. W każdym bąku znajduje się siarczek wodoru, który jest korzystny dla ludzi w małych dawkach. Zostało to udowodnione, że siarczek wodoru może zapobiegać atakom serca, udaru mózgu, a nawet demencji.

Twoje bąki ostrzegą cię, że coś jest nie tak

Jeśli puszczasz gazy częściej niż zwykle i pachną wyjątkowo obrzydliwie, to znak, że coś się dzieje w organizmie. Mocny zapach, bolesne gazy i nadzwyczajna częstotliwość mogą wskazywać na raka okrężnicy lub nietolerancji pokarmowej. Jeżeli taka sytuacji utrzymuje się dłużej niż tydzień, zgłoś się do lekarza.

Twoja dieta nie jest zbilansowana

Bąki, które nie posiadają żadnego zapachu nie oznaczają, że jesteś lepszy niż reszta świata. Tak naprawdę jest to znak, że w twojej diecie nie ma wystarczającej ilości błonnika. Z drugiej strony, puszczanie cuchnących bąków oznacza, że jesz zbyt dużo czerwonego mięsa. Zapach zdrowych bąków można sklasyfikować pomiędzy bezwonnym a znośnym smrodkiem.

Wpływa na pracę okrężnicy

Powstrzymując się od puszczania bąków, czujesz się bardzo niewygodnie nadęta i nie jest to dobre dla zdrowia. Stałe wstrzymywanie gazów wpływa niekorzystnie na układ pokarmowy zwłaszcza jeśli masz z nim problemy.

Dobre samopoczucie

Jeśli dobrze czujesz się puszczając bąki i jest to dobre dla twojego ciała, to dlaczego się powstrzymywać. Niektórzy ludzie nawet przyznają, że wąchają swój własny zapach i daje im to satysfakcję.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama