Reklama

6 domowych sposobów na osteofity kości

Osteofity to narośla kostne będące skutkiem zmian zachodzących w kościach i stawach. Często pojawiają się w okolicy kręgosłupa, bioder, stawów, ramion, rąk oraz kolan. Osoby zmagające się z osteofitami cierpią na ostry, czasem przenikliwy ból, który często łączy się z utratą elastyczności oraz gibkości w danym obszarze ciała. Istnieje wiele powodów pojawiania się osteofitów – zmiana ilości przyjmowanego wapnia, starzenie się, ogólne pogorszenie stanu kości, zwyrodnienie tkanek oraz pewne zmiany fizjologiczne. Dodatkowo czynniki takie jak otyłość, codzienne obciążenie kości oraz ekstremalne obciążenie stawów w wyniku niektórych typów aktywności fizycznej mogą również przyczynić się do powstawania osteofitów.

Kurkuma

Kurkuma w formie sproszkowanej powinna być przyjmowana 3 razy dziennie. Jest to przyprawa zupełnie bezpieczna i posiada liczne korzyści dla zdrowia. Sproszkowana kurkuma leczy i łagodzi ból spowodowany przez osteofity.

Zimny kompres

To jeden z najprostszych sposobów. Połóż lodowy kompres na bolące miejsce i delikatnie przyciśnij. Możesz także stosować naprzemiennie zimne i gorące okłady, aby poprawić przepływ krwi w danym obszarze ciała.

Dbanie o stopy

Jak twierdzą naukowcy możemy chronić się przed pojawianiem się osteofitów nosząc wygodne obuwie. Zamiast wybierać ciasne buty wybierz te, które są wygodne i włóż do nich miękkie wkładki.

Czasami osteofity pojawiają się na piętach i w takim wypadku bardzo pomocne mogą się okazać naprzemienne gorące i zimne kąpiele stóp.

Ćwiczenia o średniej intensywności

Pilates, joga lub asana to przykłady form aktywności fizycznej o udowodnionej skuteczności w zwalczaniu problemów związanych z osteofitami. Tego typu ćwiczenia pomogą powoli zredukować rozmiar występujących osteofitów a także zupełnie usunąć je z organizmu.

Gorący kompres z siemienia lnianego

Możesz wykonać sobie gorący kompres z siemienia lnianego i położyć go na bolącym miejscu. Nie wyeliminujesz w ten sposób osteofitów, ale z pewnością pozbędziesz się bólu.

Utrata wagi

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jednym z powodów powstawania osteofitów jest nadwaga. Skutki występowania osteofitów u osób z nadwagą mogą być odczuwalne w stopach. Zrzucając zbędne kilogramy możesz uwolnić swoje ciało od ciężaru i zmniejszyć nacisk na stawy. Nie ma specjalnej diety opracowanej w celu zapobiegania lub eliminowania osteofitów. Jakakolwiek dieta, która pomoże ci uzyskać pożądaną wagę będzie odpowiednia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama