Reklama

5 sposobów, które pomogą ci chronić naczynia krwionośne

Największym zagrożeniem dla naszych żył i tętnic jest tłuszcz i cholesterol, który osadzając się na ich ściankach, zmniejsza przepływ krwi. To z kolei powoduje niedokrwienie, różnego rodzaju choroby, może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych czy zawałów. Źródłem problemu jest nieodpowiednie odżywianie. Jeżeli nie chcesz drastycznie zmieniać swoich nawyków, jednak zależy ci na zdrowiu, to proponujemy ci kilka prostych porad, które pomogą chronić twoje żyły i tętnice.

Marynuj mięso

Mięso przyrządzane w wysokich temperaturach może być źródłem substancji, które zwiększają ryzyko chorób serca, a także cukrzycy i powodują stany zapalne naczyń krwionośnych. Jeżeli chcesz zapobiegać takim problemom, koniecznie marynuj mięso przed jego przyrządzeniem. Najlepszy będzie do tego sok z cytryny lub ocet jabłkowy. Możesz dodać ulubione przyprawy (chili, pieprz czy suszone zioła), a następnie umieścić mięso w marynacie na kilka godzin. Przyrządzane posiłków na głębokim tłuszczu zamień na grillowanie. Zmniejszy to poziom  cholesterolu w krwi, a więc i odkładającego się na ściankach naczyń krwionośnych.

Pij czerwone wino

Być może ucieszy cię informacja, że czerwone wino jest wskazane dla zachowania zdrowia układu krwionośnego. Wskazane jest picie jednego kieliszka dziennie. Czy rodzaj wina ma znaczenie? Tak. Białe wino nie wykazuje już tych samych właściwości. Dlaczego? Ponieważ do produkcji czerwonego wina wykorzystywane są nie tylko owoce ale i skórki, które są bogatym źródłem flawonoidów. Dlatego właśnie w czerwonym winie znajdujemy substancje takie jak katechina, kwercetyna, resweratrol i epigallokatechina. One właśnie odpowiedzialne są za wzmacnianie serca i całego układu krwionośnego. Zmniejszają również poziom cholesterolu i zwiększają przepustowość tętnic, dzięki czemu krew krąży szybciej i dociera do każdego miejsca w naszym organizmie.

Jedz produkty pełnoziarniste

Badania wykazały, że osoby z tłustą dietą, które jednocześnie spożywają produkty pełnoziarniste nie mają problemów z wysokim cholesterolem i odkładaniem się tłuszczy na ścinkach naczyń krwionośnych. Dlaczego? Zboża zapobiegają wchłanianiu rzez nasz organizm tłuszczy. Dlatego jeżeli masz zamiar zjeść tłusty posiłek, dobierz do niego pełnoziarniste pieczywo, a twoje żyły i tętnice  nie ucierpią tak bardzo.

Dodaj avocado do swojej diety

Avocado to owoc który jest szczególnie ważny w naszej diecie. Jest bowiem bogatym źródłem zdrowych tłuszczy, pomaga w walce z wysokim cholesterolem czy odżywia nasz organizm. Lista zalet avocado jest bardzo długa, zalecają go wszyscy lekarze i dietetycy. Nas interesuje jednak jego działanie na naczynia krwionośne. Jak działa avocado? Blokuje wchłanianie niezdrowych tłuszczy nasyconych, obniża poziom cholesterolu i wzmacnia serce i cały układ krwionośny. Wprowadź więc avocado do swojej diety. Dodawaj je do sałatek, gotowanych posiłków czy deserów.

Szybki spacer

Dla zdrowego organizmu ważny jest ruch. Nie musisz jednak uprawiać skomplikowanych sportów. Wystarczy szybki spacer lub marsz. Codziennie zafunduj sobie trzydziestominutowy spacer. Pomoże to obniżyć poziom cholesterolu o 15 do 20 procent. Dodatkowo utlenisz organizm, zrzucisz zbędne kilogramy i wzmocnisz stawy i mięśnie. Dla lepszego efektu zainwestuj w kijki do nordic walking. Ten sport aktywuje i pobudza do ruchu znacznie większą grupę mięśni niż zwykły spacer.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama