Reklama

5 najlepszych składników pokarmowych dla nieszczelnego jelita

Źle dobierana żywność może powodować podrażnienie jelit. Zespół nieszczelnego jelita lub też inaczej przepuszczalność jelit może się zdarzyć, kiedy powstaje stan zapalny jelita z powodu diety, przemian metabolicznych lub czynników środowiskowych. Polega to na tym, że pokarm zamiast zapewniać wartości odżywcze przechodzi z jelita do krwioobiegu, żywność jest trawiona tylko częściowo, a toksyny mają wolną drogę do wnikania w organizm. Czy jest prawdą, że właściwa dieta może pomóc zmniejszyć zagrożenie? Oczywiście. Oto 5 najlepszych rad żywieniowych:

Reklama

Fermentująca żywność

Fermentujące produkty spożywcze zawierają kultury bakterii, które pomagają w przywracaniu zdrowia jelit. Bakterie te zwane są również probiotykami, zawierają pożyteczne bakterie niezbędne dla kontrolowania niekorzystnych bakterii w jelitach. Popularnym przykładem tematycznej żywności jest na przykład kapusta kiszona. Przy wyborze fermentujących produktów, zwróć uwagę, by nie zawierały one dużej ilości sodu.

Olej kokosowy

Produkty z włókna kokosowego są szczególnie dobre w przypadku zespołu nieszczelnego jelita, ze względu na zawartość korzystnych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te są znacznie łatwiej trawione niż inne tłuszcze.

Mięso

Diety takie jak wegańska i wegetariańska są niezwykle zdrowym wyborem dla Twojego organizmu. Jeśli spożywasz mięso upewnij się, że pochodzi od zwierząt karmionych naturalnym pokarmem. Mięso ze zwierząt karmionych trawą zawiera kwasy omega-3, które są idealne do zmniejszania podrażnienia jelit. Ogólnie rzecz biorąc nie zalecam spożywania mięsa z kilku powodów zdrowotnych i środowiskowych, jednak jest to pokarm bardzo popularny, dlatego postanowiłem go tu wymienić.

Unikaj warzyw bogatych w skrobię

Pełne antyoksydantów, witamin i minerałów warzywa są doskonałe do złagodzenia podrażnień oraz są łatwiejsze do strawienia niż te zawierające skrobię. Zadbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło takich właśnie warzyw, a szczególnie ciemnozielonych warzyw liściastych.

Owoce o niskim indeksie glikemicznym

Wysoka zawartość witamin, minerałów oraz błonnika pochodzącego z naturalnych owoców jest świetnym wyborem przy zespole nieszczelnego jelita, lecz jedz tylko te owoce o niskim indeksie glikemicznym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama