Reklama

5 możliwych przyczyn zatkanego nosa

Używasz kropli do nosa, w zimie nosisz czapkę, próbujesz różnych sposobów, a twój nos jest ciągle zatkany? Wiele osób boryka się z tym problemem. Do tego dochodzi jeszcze ciągły ból głowy, ból w okolicy oczu oraz uczucie zmęczenia, spowodowane tym, że nie możemy normalnie zaczerpnąć powietrza. Zatkany nos jest to ogromny dyskomfort, który powodowany jest wieloma czynnikami. Zazwyczaj zatkany nos jest spowodowany obrzękiem tkanki w środku nosa, lub chorobami zatok przynosowych. Oczywiście jest wiele sposobów, które choć na chwile mogą uwolnić nas od zatkanego nosa, jednak wszystkie działają tylko przez maksymalnie kilka godzin. Jakie są przyczyny zatkanego nosa? Kiedy powinniśmy się udać do lekarza?

Reklama

Alergie

Nasze ciało ma naturalną reakcję obronną, która aktywuje się w trakcie ataku ciał obcych na nasz organizm. Odpowiedzią naszego organizmu jest niestety alergia. Pojawia się ona, kiedy w naszym otoczeniu pojawiają się alergeny takie jak pyłki kwiatów, sierść zwierząt domowych, pył czy kurz. W momencie kiedy alergeny dostaną się do naszego nosa, oczu, ust i uszu, nasz organizm uwalnia histaminy, które są reakcją alergiczną i powodują objawy takie jak właśnie zatkany noc, katar czy łzawienie oczu.

Polipy nosa

Polipy nosa to rodzaj pewnego guza, który wyrasta w środku nosa. W zależności od tego gdzie się znajduję, może on powodować niedrożność nosa. Polipy mogą rosnąć w dowolnym miejscu na błonie śluzowej nosa lub zatok i powodować ból. Niewielkie polipy mogą być niegroźne, jednak duże skutecznie potrafią blokować nos i górne drogi oddechowe.

Ostre infekcje

Ostre infekcje zatok powodują przewlekły ból, przekrwienie błony śluzowej nosa oraz wiele innych objawów. Przewlekłe infekcje zatok zwykle obejmują niedrożność nosa lub krwawienia. W momencie kiedy zaobserwujemy, że wydzielina z nosa zmienia kolor na żółty lub zielony, zwykle oznacza to infekcję bakteryjną z którą powinniśmy się udać do lekarza.

Katar sienny

Katar sienny znany jest również jako alergiczny nieżyt nosa. To jaka to alergia oraz to w jaki sposób nasze ciało na nią reaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszego organizmu. Niektóre objawy takie jak zatkany nos, swędzenie oczu, jamy ustnej lub skóry, kichanie czy zmęczenie mogą być bardzo uciążliwe. Alergiczny nieżyt nosa występuje w dwóch formach: sezonowy i całoroczny.

Skrzywienie przegrody nosa

Nozdrza składają się z chrząstki i kości, które nazywamy przegrodą nosową. Jeśli przegroda jest wygięta lub po prostu urodziliśmy się w krzywą przegrodą nosową, może to zakłócać normalny przepływ powietrza i powodować problemy. Niektóre w objawów krzywej przegrody nosa obejmują uczucie zatkanego nosa, chrapanie, nieodwracalne infekcje bakteryjne oraz częste kapanie z nosa.

Kiedy powinniśmy się udać do lekarza?

- w momencie kiedy odczuwasz uczucie zatkanego nosa dłużej niż 10 dni

- masz wysoką gorączkę dłużej niż 3 dni

- śluz z nosa zmienia kolor na żółty lub zielony

- masz osłabiony układ odpornościowy, chorujesz na astmę oraz inne choroby dróg oddechowych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama