Reklama

5 domowych sposobów na krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa to częsta, lecz nie poważna przypadłość. Krwawienie następuje, gdy setki drobnych naczyń krwionośnych wewnątrz nosa zostaną pobudzone, wypychając z nich krew. Zwykle takie krwawienie trwają przez kilka sekund do maksymalnie 10 minut. Wydawać się może, że podczas krwawienia tracimy dużo krwi, w rzeczywistości jest to niewielka ilość. Krwawienia z nosa można łatwo zatamować stosując domowe środki, chyba że są skutkiem poważniejszych przyczyn. Oto kilka sposobów na zatamowanie krwawienia z nosa.

Reklama

Ściskanie nosa

Uciskanie nosa podczas zatrzymuje krwawienie. Pod wpływem ucisku, naczynia krwionośne zamykają się i przestają krwawić. Usiądź prosto i pochyl się lekko do przodu. Pod żadnym pozorem nie należy odchylać głowę do tyłu, powoduje to mocniejsze krwawienie. Jednym z palców i kciukiem ściśnij miękką część nosa, poniżej kości nosa. Oddychaj przez usta, uciskając nos przez 10 minut. Podczas uciskania nosa nie zmieniaj pozycji. Jeśli po tym czasie krwawienie nie ustało, powtórz czynność raz jeszcze. Może to nudne ćwiczenie, lecz bardzo skuteczne.

Lód

Lód stosuje się w celu zwężenia naczyń krwionośnych. Są one małe i zimny okład szybko zatrzyma krwawienie z nosa. Kilka kostek lodu owiń czystą ściereczką. Usiądź prosto na krześle z głową lekko pochyloną do przodu. Przyłóż lód do nosa na 5 minut. Potem zrób kilka sekund przerwy i przyłóż opatrunek z lodu ponownie do nosa. Nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę.

Cebula

Cebula zawiera czynniki przyspieszające krzepnięcie krwi. Opary cebuli, które sprawiają, że płaczemy potrafią zatrzymać krwawienie z nosa. Pokrój cebulę w plasterki, zamknij oczy i przyłóż plasterek cebuli do nosa. Wdychaj opary cebuli. Równie skuteczny będzie sok z cebuli zakropiony po kropelce do każdego nozdrza. Krwawienie ustanie natychmiast, w ciągu 60-90 sekund.

Słona woda

Słona woda jest to doskonały środek na nawilżenie błony śluzowej nosa. Suche powietrze, zwłaszcza w miesiącach zimowych wysusza błonę, przyczyniając się do krwawienia z nosa. Pół łyżeczki soli dodaj do szklanki wody, rozmieszaj do całkowitego rozpuszczenia soli. Siedząc na krześle, pochyl się delikatnie do przodu. Weź roztwór soli na łyżkę i podsuń pod nos. Wdychaj powoli zapach wodą z soli. Wykonuj czynność 2-3 razy dziennie, aby krwawienie z nosa się nie powtórzyło.

Ocet jabłkowy

Podczas zimowych miesięcy pij łyżkę octu jabłkowego, a nie doświadczysz krwawień z nosa zimą. Jeśli już krwawisz z nosa, namocz wacik octem jabłkowym. Nasączony wacik wsuń w nozdrza. Krwawienie powinno ustać w ciągu 5-10 minut.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama