Reklama

5 chorób przenoszonych przez picie z jednej butelki

Jedna butelka z wodą często przechodzi z rąk do rąk. Dzielenie się napojami jest tak powszechne, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że można się w ten sposób zarazić różnymi chorobami. Ślina w naturalny sposób dostaje się do napoju, nawet, jeśli bierzesz tylko jeden łyczek. Niektóre wirusy, bakterie oraz inne zarazki znajdują się w ślinie. Dlatego też łatwo można złapać różne choroby dzieląc się butelką z napojem. Oto przykłady niektórych z nich:

Reklama

Opryszczka

Istnieją dwa typy opryszczki: typ 1 i typ 2. Opryszczka typu 1 (HSV1) powoduje powstawanie pęcherzyków w okolicach ust. Fakt, o którym wielu ludzi nie wie jest taki, że HSV1 może wywołać HSV2, które objawia się powstawaniem pęcherzy na genitaliach lub odbycie. Pęcherze wywołane HSV2 czasami występują również w innych miejscach, ale najczęściej w okolicach genitaliów. HSV1 przenosi się za pośrednictwem śliny lub ran na skórze. Dzielenie się szczoteczką do zębów, naczyniami oraz napojami może doprowadzić do zarażenia się wirusem HSV1.

Przeziębienie

Zwykłe przeziębienie może być wywołane jednym z ponad 100 różnych wirusów. Nie jest to stan poważny, ale wywołujący dyskomfort przez 1-2 tygodnie. W przeciwieństwie do opryszczki, wirus wywołujący przeziębienie nie pozostaje uśpiony w organizmie przez długi czas zanim da o sobie znać. Zazwyczaj możesz się spodziewać pierwszych objawów 1-3 dni po złapaniu go. Najpopularniejszymi wirusami wywołującym przeziębienie są rinowirusy, które charakteryzują się wysoką zaraźliwością. Zarazić się nimi można nie tylko z powietrza, ale również za pośrednictwem naczyń lub napojów.

Angina

Anginę wywołują bakterie paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A. To bolesna choroba gardła i układu oddechowego, która bardzo łatwo się przenosi. Nieleczona może prowadzić do gorączki reumatycznej lub stanu zapalnego nerek.

Inne choroby

Inne poważniejsze choroby, takie jak świnka, mononukleoza, zapalenie opon mózgowych czasem mogą być przenoszone za pośrednictwem śliny podczas dzielenia się napojem.

W przypadku wielu chorób niektórzy ludzie mogą przenosić patogen sami nie odczuwając żadnych objawów. Możesz więc złapać chorobę od kogoś, kto wydaje się idealnie zdrowy. Nie da się sprawdzić, czy ktoś jest nosicielem danej choroby czy nie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama