Reklama

4 rzeczy, które możesz zrobić dla swej tarczycy

Tarczyca jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów i utrzymywanie poziomu energii. Zasadniczo tarczyca jest liderem układu hormonalnego. Tak więc, jeśli utrzymasz tarczycę w zdrowiu, wówczas twoje ciało będzie ci wdzięczne. Należy pamiętać, że tarczyca jest bardzo wrażliwa i narażona na toksyny środowiskowe, takie jak BPA, pestycydy i inne szkodliwe substancje. Zanieczyszczeń tych w zupełności uniknąć nie można, ale można podjąć pewne kroki, aby je zminimalizować. Oto kilka prostych sposobów, aby chronić tarczycę.

Reklama

Pij wodę bez fluoru

Fluor kiedyś przepisywano jako lekarstwo na nadczynność tarczycy. Niewielka dawka fluoru (2-5mg) dziennie przez kilka miesięcy znacznie obniża funkcjonowanie tarczycy. Picie wody wolnej od fluorków może obniżyć ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy aż o 30%.

Unikaj substancji zaburzających gospodarkę hormonalną

Ftalany są toksynami stosowanymi do wytwarzania tworzyw sztucznych, ale są one również wykorzystywane w niektórych produktach higieny osobistej. Toksyna ta może sabotować funkcjonowanie tarczycy. Niedawne badania wykazały, że ftalany znajdują się również w wodzie. Unikanie substancji zaburzających pracę hormonów jest kluczem dla zdrowia tarczycy. Badania sugerują, że dodanie kurkumy do swojej diety można pomóc tarczycy złagodzić podrażnienia i szkody spowodowane przez toksyny.

Bez glutenu

Gluten zawiera białko o nazwie gliadyna. Białko to nie jest znane organizmowi, układ immunologiczny może je zaatakować. Gdy ktoś nie toleruje glutenu lub problemy z tarczycą, gliadyna postrzegana jest przez organizm jako niezbędny dla organizmu enzym zwany transglutaminą. Enzym ten używany jest do tworzenia wiązań chemicznych w tarczycy. Tak więc złe rozpoznanie skutkuje atakiem układu immunologicznego na tarczyce. Dlatego dieta bezglutenowa u osób z problemami tarczycy wydaje się zasadna.

Dostarczaj niezbędnych składników odżywczych

Głodująca tarczyca nie jest zdrową tarczycą. Spożywanie odpowiedniej ilości odpowiednich składników odżywczych jest absolutną koniecznością. Dwa najważniejsze składniki dla tarczycy to jod i selen. Jod jest ważnym składnikiem, dzięki niej tarczyca produkuje hormony. Pamiętaj, aby spożywać dużo pokarmów bogatych w jod. Znajdziesz je w wodorostach, owocach morza i jogurcie naturalnym. Selen jest zaangażowany w kilka procesów fizjologicznych, w tym syntezy DNA, naprawę komórkową i reprodukcję. Lecz największa koncentracja tego pierwiastka znajduje się w tarczycy. Odgrywa on kluczową rolę w syntezie hormonów i metabolizmie. Źródłem selenu są owoce morza, jaja, nabiał, ziarna, szpinak oraz orzechy brazylijskie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama