Reklama

4 najczęstsze przyczyny uszkodzenia wątroby

Uszkodzenie lub zatrucie wątroby występuje najczęściej, gdy w naszym organizmie nagromadzą się toksyczne substancje, zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Jedną z głównych funkcji wątroby jest filtrowanie toksycznych substancji, które dostały się do naszego organizmu. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia wątroby, gdy spożywamy leki w dużych ilościach. Substancje chemiczne z których składają się tabletki rozkładają się w wątrobie i tylko niewielka ich część jest całkowicie usuwana z organizmu. Poniżej znajduje się lista szkodliwych substancji, które niszczą naszą wątrobę.

Reklama

Alkohol

Alkohol jest najczęściej spożywanym środkiem, który jest bardzo toksyczny dla wątroby. Picie jednego, czy dwóch kieliszków wódki lub jednego kufla piwa tygodniowo nie powinno nam zaszkodzić, jednak regularne sięganie po alkohol może skończyć się dla nas tragicznie. Nadmiar alkoholu spowoduje stan zapalny wątroby, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu.

Leki przeciwbólowe

Gdy stosujemy przez dłuższy czas leki przeciwbólowe, w naszej wątrobie odkładają się toksyny, z którymi nasza wątroba może sobie nie poradzić. Bardzo często osoby, które próbują popełnić samobójstwo sięgają po leki przeciwbólowe, które powodują nagromadzenie toksyn w organizmie i śmierć. Jednym z najczęściej zażywanych leków przeciwbólowych jest paracetamol, który łagodzi ból i zwalcza gorączkę, oraz pomaga przy zapaleniu zatok, czy też przy bólu gardła, jednak nie powinniśmy spożywać tabletek przez dłuższy okres, niż kilka dni! Innymi lekami stosowanymi na ból jest ibuprofen i naproksen, które również mogą przyczynić się do uszkodzenia wątroby.

Zioła i suplementy diety

Istnieje kilka rodzajów ziół, dostępnych w sklepach, które mogą powodować uszkodzenie wątroby. Również niektóre suplementy diety, dostępne w aptekach bez recepty, przyjmowane w dużych ilościach mogą spowodować marskość narządu. Pamiętajmy, aby przestrzegać zalecaną dawkę, która jest napisana na opakowaniu każdego suplementu!

Przemysłowe środki chemiczne

Według badań, istnieją środki chemiczne, które są używane na przykład do produkcji farb czy też innych produktów, powodujące zatrucia organizmu. Kilka z tych substancji, które są najbardziej znane i najczęściej używane to chlorek winylu oraz czterochlorek węgla.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama